Reklama
Reklama

Wygrana w Lotto. Jakie jest prawdopodobieństwo trafienia „szóstki”?

Lotto to najpopularniejsza gra liczbowa w Polsce. Większość Polaków wie, że we wtorek, czwartek i sobotę można wygrać miliony. Wystarczy „puścić totka”. Czy wiesz jednak, jakie masz szanse na wygraną? Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo trafienia „szóstki” w Lotto.

Lotto to gra losowa, na której wynik gracz nie ma wpływu. Mimo to wiele osób regularnie próbuje swoich sił, skreślając liczby na losie, który może uczynić ich milionerami. Jaką mają na to szansę?

Prawdopodobieństwo trafienia w Lotto. Ile wynosi?

Totalizator Sportowy to państwowy organizator loterii liczbowych. Najpopularniejszą loterią w gamie TS jest Lotto. Zasady są proste — wystarczy wybrać sześć dowolnych liczb z zakresu od 1 do 49, a następnie czekać na losowanie. Można je wybrać samemu lub postawić na „chybił trafił”. Jeśli uda się wytypować właściwy zestaw — można zostać milionerem. Jakie jest prawdopodobieństwo trafienia szczęśliwej „szóstki”?


W tym celu konieczne jest przypomnienie sobie matematycznego rachunku prawdopodobieństwa, a dokładniej wzoru na symbol Newtona. Jednak w tym przypadku pominiemy skomplikowane działania i przejdziemy od razu do wyniku. Szansa na trafienie „szóstki” w Lotto wynosi… 1 do 13 983 816! Oznacza to również, że istnieje prawie 14 milionów możliwych kombinacji.


Żeby postawić kupon na każdy układ, trzeba by przeznaczyć na ten cel aż 41 951 448 złotych.
W takiej sytuacji po pierwsze konieczne jest dysponowanie gotówką w wysokości prawie 42 milionów złotych, po drugie czekanie na odpowiednio wysoką kumulację, a na koniec liczenie na to, że nikt innych nie skreślił takich sześciu cyferek, które zostały wylosowane.

Ile wynosi rekord „szóstek” w Lotto?

Loteria organizowana przez Totalizator Sportowy ma bogatą historię, gdyż funkcjonuje do lat 50. XX wieku. W ciągu prawie 70 lat istnienia ponad 1340 osób trafiło „szóstkę”, jednak tylko pięciokrotnie zdarzyło się, by w jednym losowaniu było ich więcej niż jedna. Najwięcej takich przypadków miało miejsce w styczniu 1988 roku. Wtedy sześć takich samych numerków, które wylosowała maszyna losująca, skreśliły aż 222 osoby.

Zobacz też:

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze