Reklama
Reklama

​Wniosek o wyprawkę szkolną złóż jak najszybciej. W jednym mieście dostaniesz dodatkowe 500 zł

Początek roku szkolnego wiąże się ze sporymi wydatkami, w końcu w wielu przypadkach trzeba skompletować całą wyprawkę. Na szczęście dla rodziców istnieją świadczenia, które mają wesprzeć domowe budżety w tym newralgicznym okresie. Sprawdź, z jakich programów możesz otrzymać pieniądze, a także jak i do kiedy należy złożyć wnioski.

Dla rodziców dzieci w wieku szkolnym zostały przewidziane trzy programy, w tym jeden lokalny. Uprawnieni do uzyskania środków z każdego z nich otrzymają na początku roku szkolnego nawet 900 złotych.

Dobry Start dla każdego

Od 1 lipca 2023 roku można składać wnioski o fundusze z rządowego programu "Dobry Start". Świadczenie przysługuje na dziecko uczące się od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku uczących się dzieci niepełnosprawnych próg wiekowy został wydłużony do ukończenia 24. roku życia. Wnioski online składać można od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku przez bankowość elektroniczną, Portal informacyjno-usługowy Emp@tia lub portal PUE ZUS. Kwota dofinansowania wynosi 300 złotych i jest wypłacana jednorazowo.

Wniosek w programie "Dobry Start" złożyć może:

  • rodzic,
  • opiekun faktyczny,
  • opiekun prawny.

Wniosek o środki z programu "Dobry Start" dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Osoby, które złożyły wniosek w lipcu lub sierpniu otrzymają fundusze do 30 września 2023 roku. Wniosek złożony w kolejnych miesiącach oznacza, że pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Wnioskodawcy, którzy złożą wniosek w ostatnim dniu, czyli 30 listopada 2023 roku, będą czekać na pieniądze maksymalnie do 30 stycznia 2024 roku.

Dodatkowe 100 zł na wyprawkę szkolną, ale nie dla wszystkich

Środki na wyprawkę szkolną można zwiększyć o kolejne 100 złotych. W tym celu należy spełnić tylko jeden warunek: rodzina musi mieć prawo do pobierania zasiłku rodzinnego. Wniosek w tej sprawie może złożyć:

  • rodzic,
  • opiekun faktyczny,
  • opiekun prawny.

Wniosek o dodatkowe 100 zł do wyprawki szkolnej należy złożyć do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym dziecko rozpoczęło rok szkolny bądź roczne przygotowanie przedszkolne. Ten dzień przypada na 31 października 2023 roku. Konieczne jest zawarcie we wniosku informacji, że wnioskodawca występuje o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24.

Wadowicki Bon Edukacyjny to kolejne 500 złotych

Dla mieszkańców Wadowic przewidziane są dodatkowe środki, które mają pomóc rodzicom pokryć koszty zajęć pozalekcyjnych. Do złożenia wniosku uprawniony jest rodzic dziecka, który posiada pełnie praw rodzicielskich i mieszka w gminie Wadowice. Z programu "Wadowicki Bon Edukacyjny" można otrzymać 500 złotych. Wnioski w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wadowicach można składać od połowy września. Jak przekonują władze gminy, pierwsze środki rodzice dostaną jeszcze pod koniec września. Wadowicki urząd nie będzie kontrolował wydawania tych pieniędzy.

Zobacz też:

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | zasiłek