Reklama
Reklama

Wcale nie w Warszawie. To tu mieszkają najlepiej zarabiający Polacy

Często słyszy się, że wiele osób przeprowadza się do dużych miast, aby odnaleźć swoją ścieżkę zawodową. Jednak wcale nie jest to równoznaczne, z tym że osoby, które już osiągnęły sukces i mogą pochwalić się dobrymi zarobkami, zamieszkują największe miasta w Polsce. Sprawdź, co mówią o tym dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego.

Z najnowszych danych, które opublikował Główny Urząd Statystyczny, możemy dowiedzieć się, że przeciętna płaca w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wynosi 8,6 tys. złotych miesięcznie brutto. Warto jednak mieć świadomość, że do tych danych wliczają się wynagrodzenia np. prezesów czy dyrektorów, które znacznie zawyżają tę wartość. Z tego powodu wylicza się również medianę, która wykazuje środkową wartość zarobków. Sprawdź, jak wygląda rozwarstwienie płac w Polsce.

Średnie wynagrodzenie 2024. Gdzie rozwarstwienie płac jest największe?

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego mediana zarobków w marcu tego roku wynosiła dokładnie 6549,22 zł brutto. Natomiast średnia wyniosła już 8604,72 zł brutto. Jak widać, różnica jest niemała i świadczy o tym, że gdzieś występuje rozwarstwienie płac.

Z danych wynika, że Podkowa Leśna pod Warszawą jest największym skupiskiem osób na wysokich oraz dobrze opłacanych stanowiskach. To właśnie tam w marcu 2024 roku średnia zarobków wynosiła 17,5 tys. złotych brutto na osobę. Mediana była natomiast równa 9,2 tys. złotych brutto. Tak duża różnica świadczy o tym, że to tam jest największe rozwarstwienie płac w kraju.

Niewiele mniejsze panuje w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie, gdzie różnica średniej i mediany wynosiła 8,2 tys. złotych. Na podium znalazły się również Michałowice. Dużą różnicę zanotowano także w Zielonkach koło Krakowa. Tam średnia płac wyniosła 13,5 tys. złotych, a mediana 8,4 tys. złotych. Można więc wywnioskować z tych danych, że osoby, które mają zapewniony spokój finansowy, wcale nie przeprowadzają się tłumnie do dużych miast.

Czytaj również: Przed nami duże zmiany w wynagrodzeniu minimalnym. Możliwe 2 waloryzacje

O czym świadczą te dane? Wskazują na pewną tendencję

Wyciągając wnioski z powyższych danych, można uznać, że osoby mające stabilność finansową i mogące pozwolić sobie na więcej niż przeciętna osoba, decydują się na spokój i ciszę. Jednak równocześnie nadal korzystają z dobrodziejstw największych miast w kraju, zamieszkując pobliskie miejscowości. Dzięki temu mogą żyć spokojnie i z dala od tłumów, ale nadal rozwijać się zawodowo.

Warto także wspomnieć o miejscach w Polsce, gdzie rozwarstwienie płac jest wyjątkowo małe. Tutaj pierwsze miejsce zajmuje Kietrz w województwie opolskim. Tam średnia zarobków wynosi 7,7 tys. złotych brutto, natomiast mediana 7,3 tys. złotych, co oznacza, że różnica między nimi to około 400 złotych. Dużą równością w tym aspekcie cechuje się także Zbąszynek w województwie lubuskim i Wysokie Mazowieckie w województwie podlaskim.

Zobacz też:

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

​Masz tylko 10 lat pracy? Sprawdź, czy przysługuje ci emerytura

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | zarobki