Reklama
Reklama

Ważne oświadczenie w sprawie 800 plus. Lepiej zachować czujność

Świadczenie 500 plus zostało podwyższone do kwoty 800 plus, a pierwsze wypłaty już ruszyły. Wielu rodziców ma jednak wątpliwości, związane z ewentualnymi, dodatkowymi formalnościami. Zastanawiają się na przykład, czy muszą składać dodatkowy wniosek. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jednocześnie ostrzegając obywateli przed oszustami.

Świadczenie 500 plus zostało zastąpione 800 plus już 1 stycznia 2024 roku. Wzrosło więc o 300 złotych, co oznacza, że kwalifikujące się do jego pobierania rodziny zyskają w skali roku co najmniej 3600 złotych. Jeśli bowiem świadczenie będzie wypłacane na więcej niż jedno dziecko, kwota ta będzie nawet wyższa.

W związku ze zmianami pojawia się jednak wiele pytań. Rodzice przede wszystkim zastanawiają się, czy muszą składać jakieś dodatkowe wnioski. Ministerstwo wyjaśniło więc, czy konieczne jest dopełnienie dodatkowych formalności.

Ruszyły wypłaty 800 plus. Ministerstwo ostrzega przed oszustami

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że dokonano już pierwszych wypłat świadczenia 800 plus. Pojawiły się też jednak pierwsze informacje o oszustach, którzy próbują wykorzystać sytuację i oferują pomoc w wypełnianiu wniosku. Kontaktują się telefonicznie lub drogą e-mailową, jednak absolutnie nie należy korzystać z ich pomocy.

Ministerstwo donosi bowiem, że podwyższenie świadczenia nie wiąże się z koniecznością wypełniania żadnych dodatkowych wniosków. Osoby, które już są uprawnione do pobierania 500 plus w bieżącym okresie, automatycznie otrzymają wyższe o co najmniej 300 złotych świadczenie.

Czytaj też: Ci rodzice mogą skorzystać z dodatkowej ulgi podatkowej. Tyle pieniędzy wróci na ich konto 

Rodzina 800 plus. Wnioski na nowy okres świadczeniowy

Osoby, które mają prawo do otrzymywania dodatku wychowawczego w okresie świadczeniowym między 1 czerwca 2023 roku a 31 maja 2024 roku, automatycznie otrzymają więcej pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że nie będzie żadnego wyrównania świadczenia 500 plus do kwoty 800 złotych za poprzedni rok.

Wniosek trzeba złożyć, jeśli chce się otrzymać świadczenie w kolejny okresie, a więc od 1 czerwca 2024 roku. Można to zrobić już od 1 lutego. Procedura w przypadku 800 plus wygląda identycznie, a wniosek można składać przez platformę PUE ZUS lub aplikację mobilną ZUS, przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl oraz korzystając z bankowości elektronicznej. 

Zobacz też:

​Praca za 8 tys. "na rękę", trzy posiłki dziennie... chętnych nie ma

​Najdroższe warzywo świata w Polsce jest chwastem. Francuzi płacą za nie ponad 4000 zł

Darmowa komunikacja dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia