Reklama
Reklama

​Ważna data dla osób pobierających 800 plus. Trzeba złożyć nowe wnioski

Z programu "Rodzina 800 plus" korzystają miliony polskich rodzin. Od 1 stycznia 2024 roku kwota tego świadczenia wzrosła z 500 zł na każde dziecko do 800 zł. Zgodnie z zapowiedziami świadczeniobiorcy nie musieli nic robić, aby otrzymać większe środki. Jednak od 1 lutego 2024 roku ZUS rozpoczął zbieranie nowych wniosków.

Złóż wniosek o 800 plus, jeśli chcesz kontynuować pobieranie świadczenia

Przyjmowanie nowych wniosków przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma nic wspólnego ze zwiększeniem kwoty świadczenia. Chodzi o normalną procedurę, która odbywa się co roku. Każdy, kto chce kontynuować wypłacanie świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lutego do 30 czerwca 2024 roku. W takim przypadku ZUS przyzna mu świadczenie na cały okres tj. od 1 czerwca 2024 do 31 maja 2025 roku. Do otrzymania środków finansowych z programu "Rodzina 800 plus" uprawnione jest każde dziecko od urodzenia do ukończenia 18. roku życia.

Sprawdź również: W czasach PRL każdy miał ją w szafie. Dziś może być warta nawet 12 tysięcy złotych

Jak złożyć nowy wniosek o 800 plus?

Każdy, kto chce zapewnić sobie świadczenie 800 plus na cały przyszły okres świadczeniowy, musi złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z:

  • Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS),
  • portalu informacyjno-usługowego Emp@tia,
  • bankowości internetowej.

Co ważne, nie ma możliwości złożenia wniosku o świadczenie 800 plus bezpośrednio w placówce ZUS bądź pocztowo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, po ustaleniu prawa do świadczenia wychowawczego, prześle wnioskodawcy informację o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku. Odbędzie się to również drogą elektroniczną.

Zobacz też:

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | 500 zł na dziecko