Reklama
Reklama

Waloryzacja emerytur 2023. Ile wynosi i kto ją otrzyma?

ZUS zastosował wysoką waloryzację emerytur. Świadczenia dla seniorów są wyższe o co najmniej kilkaset złotych. Ile dokładnie dostaną na konto? Odpowiadamy!

Rekordowy wskaźnik waloryzacji emerytur w 2023 roku

Emerytury po przeprowadzonej waloryzacji zaczynają wpływać na konta polskich emerytów. Ich wysokość znacznie różni się od tej z poprzednich miesięcy. Przyczyną jest galopująca inflacja, która wymusza na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rekompensatę kosztów codziennego życia seniorów. 


ZUS stosuje waloryzację, żeby utrzymać wartość emerytur na takim samym poziomie. Nie jest to zwykła podwyżka. W rzeczywistości seniorzy nie dostają wcale więcej na konto. Po prostu w ramach waloryzacji jest im zwracana utrata wartości pieniądza ze względu na szalejącą w kraju inflację. Dlatego tak wysoka waloryzacja emerytur nie powinna być postrzegana jako coś dobrego. Wręcz przeciwnie, jest oznaką słabości gospodarczej kraju.

Waloryzacja emerytur 2023 – ile wynosi?

Pieniądze wypłacane w ramach emerytur zostaną powiększone o 14,8%. Nie trzeba składać o to wniosku do ZUS-u. Wszystko przebiega odgórnie. Zastosowana przez rząd waloryzacja kwotowo-procentowa oznacza, że świadczenia dla seniorów będą wyższe o co najmniej 250 złotych brutto.

Jak obliczyć wartość emerytury po waloryzacji?

Wysokość emerytury po waloryzacji będzie zależeć od progu, do którego zalicza się wartość świadczenia. Ze względu na zastosowanie systemu kwotowo-procentowego, będzie to wyglądać w następujący sposób:

  • emerytury od 900 do 1200 zł brutto zwiększą się o 14,8%,
  • świadczenia o wartości emerytury minimalnej i do 1700 zł brutto zostaną zwiększone o 250 zł brutto,
  • emerytury o wartości powyżej 2500 zł brutto zostaną objęte podatkiem PIT o wartości 12%.

Wskaźnik waloryzacji emerytur – czym właściwie jest?

Zgodnie z Dz.U.2022.504 t.j. wskaźnikiem waloryzacji jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.


Dobrze wiedzieć, że waloryzacja jest stosowana nie tylko w przypadku emerytur, ale także  świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Obejmuje również rentę socjalną oraz dodatki i świadczenia pieniężne, które są dodatkowo wypłacane z emeryturą i rentą. Oprócz tego waloryzacja dotyczy okresowych emerytur kapitałowych, pomostowych i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | emerytura