Reklama
Reklama

​W zimie straż miejska może zapukać również do twoich drzwi. Szykują się kontrole i surowe kary

Sezon grzewczy w pełni, więc coraz więcej pracy mają funkcjonariusze Straży Miejskiej. Do obowiązków przedstawicieli właśnie tej formacji należy kontrola tego, czy w paleniskach spalane są odpowiednie substancje. Sprawdź, kto może zostać skontrolowany przez Straż Miejską i jakie kary czekają za łamanie przepisów.

Co będzie kontrolować Straż Miejska?

Wszelkie kontrole Straży Miejskiej odbywają się w związku z ewentualnymi nieprawidłowościami dotyczącymi działań mieszkańców na gruncie przepisów uchwał antysmogowych. Nadzór będzie jednak obejmował nie tylko budynki mieszkalne, ale także miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Właśnie to rozróżnienie wpływa zakres kontroli prowadzonej przez Straż Miejską, gdyż w mieszkaniach prywatnych może się ona odbywać między 6 a 22, natomiast w lokalach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza — przez całą dobę.

Sprawdź również: Tymi banknotami nie zapłacisz w sklepie. Sprawdź, czy masz je w portfelu

Warto również pamiętać, że kontrolerzy co prawda nie mogą bez naszej zgody wejść do lokalu, lecz mogą w takim przypadku wezwać na miejsce Policję. Z kolei osoby, które utrudniają pracę kontrolerom Straży Miejskiej, narażają się na karę pozbawienia wolności do lat trzech. Pamiętajmy, że w piecach nie można spalać nie tylko węgla brunatnego (i jego pochodnych) oraz węgla kamiennego (w postaci sypkiej), ale również drewna niesezonowanego, flotokoncentratów węglowych, mułów, odpadów, paliw zawierających biomasę czy śmieci.

Wysokie kary za palenie nieodpowiednimi materiałami

Jeśli podczas kontroli zostanie ujawnione łamanie przepisów uchwały antysmogowej, Straż Miejska ma prawo nałożyć mandat karny za wykroczenie w wysokości od 20 do 500 złotych. Kwota ta znacznie wzrasta, gdy osoba kontrolowana odmówi przyjęcia mandatu, a sprawa zostanie skierowana do sądu. W takim przypadku trzeba się liczyć z faktem, że górna granica grzywny wynosi 5 tys. zł. Poza tym na karę narażają się również osoby utrudniające pracę kontrolerów. W takiej sytuacji można zostać ukaranym karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze