Reklama
Reklama

W tym terminie będzie wypłacana 14-sta emerytura. Czeka na nią prawie milion Polaków

Czternasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem, wypłacanym seniorom oraz rencistom. Początkowo miała to być jednorazowa wypłata związana z inflacją, jednak staje się ona normą i wielu seniorów planuje ją już w swoim domowym budżecie. Znany jest już termin wypłaty czternastek. Sprawdź, kiedy planowane są przelewy.

Trzynasta emerytura wypłacana jest od kilku lat w kwietniu, jednak w przypadku czternastki nie był określony jeszcze termin przelewów z ZUS. Aktualnie wiemy już kiedy można spodziewać się wypłaty tego dodatkowego świadczenia. Sprawdź, na kiedy planowane jest przekazanie seniorom czternastej emerytury.

Czternasta emerytura - co to za świadczenie? Komu przysługuje?

Czternasta emerytura do dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które zostało wprowadzone w 2021 roku. W przeciwieństwie do tzw. trzynastki, jej wysokość jest różna i nie każdy kwalifikuje się do jej otrzymania.

Czternastka przysługuje osobom, które mają prawo do jednego z wymienionych w ustawie świadczeń długoterminowych. Dotyczy to nie tylko takich świadczeń jak: emerytury i renty w systemie powszechnym, ale także m.in.: emerytur pomostowych, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, rent oraz rent socjalnych.

Ważną informacją jest także to, że aby otrzymać czternastą emeryturę, wypłata świadczenia głównego nie może być zawieszona. Czternastka ma wynosić co najmniej 1780,96 zł, czyli tyle ile minimalna emerytura po marcowej waloryzacji.

Natomiast górny próg świadczenia ustalony został na wysokość 2900 zł. Oznacza to więc, że im wyższą ma ktoś emeryturę, tym niższą otrzyma czternastkę. Jeżeli dany emeryt dostaje miesięczne świadczenie przekraczające ten próg, to jest ono zmniejszane stopniowo o złotówkę.

Czytaj również: Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Kiedy wypłata czternastek?

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się „Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.". Według podanych tam informacji termin, kiedy czternastka będzie wypłacana, został zaproponowany na wrzesień tego roku, tak jak miało to miejsce w 2023 roku.

Wobec tego ponownie czternasta emerytura zostanie wypłacona we wrześniu, więc niewykluczone jest to, że ten termin wpisze się już na stałe do kalendarza dodatkowych świadczeń. Istotne jest również to, że przelew przyjdzie automatycznie i nie ma potrzeby składania żadnych dokumentów.Zobacz też:

​Kiedyś rosły w każdym ogrodzie. Dziś ceny tych owoców zwalają z nóg

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura