Reklama
Reklama

W ten sposób nigdy nie przewoź choinki. Możesz dostać wysoki mandat

Choinka to jeden z elementów, bez których trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. O ile wybór świątecznego drzewka to kwestia indywidualnych potrzeb i preferencji, to zasady dotyczące transportu choinki dotyczą wszystkich tak samo. Niestety, wiele osób nie wie, jak przewieźć choinkę samochodem, aby nie narazić się na wysoki mandat. O czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy.

Większe choinki często osiągają ponad dwa metry wysokości i ważą nawet kilkanaście kilogramów. Transport takiego drzewka świątecznego może stanowić wyzwanie. Istnieją jednak sposoby, aby sobie z tym poradzić. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jak przewieźć choinkę samochodem? Pamiętaj o tych zasadach

Aby uniknąć mandatu podczas przewożenia choinki na dachu samochodu, ważne jest prawidłowe zamocowanie drzewa. Użyj specjalnych pasów lub systemów mocowania, aby solidnie przytwierdzić choinkę do belek bagażnika na dachu pojazdu.

Upewnij się, że choinka jest stabilna i nie przeszkadza w widoczności kierowcy, ani nie wystaje poza obrys samochodu. Jeśli choinka wystaje na odległość większą niż 0,5 metra od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy ją oznaczyć za pomocą czerwonej chorągiewki.

Policja zaleca nałożenie na świąteczne drzewko siatki, co pozwoli uniknąć wypadania jego fragmentów na drogę. Choinka powinna być zamocowana pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy, co sprawi, że będzie mniej podatna na działanie wiatru.

Jaki mandat grozi za złe przewożenie choinki? Kierowcy muszą mieć się na baczności

Policja ostrzega, że nieprawidłowe zabezpieczenie choinki na dachu pojazdu może skutkować mandatem do 3000 złotych. Ta sama kara grzywny grozi w przypadku, gdy przewożony ładunek utrudnia kierowanie pojazdem lub narusza jego stabilność. 

Jeśli choinka zasłoni światła pojazdu, grozi za to mandat w wysokości 200 złotych. Z kolei ograniczenie widoczności tablicy rejestracyjnej oznacza karę w wysokości 100 złotych.

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe