Reklama
Reklama

Tyle zarabiają kontrolerzy biletów. Zarobki "kanarów" mogą zaskoczyć

Zawód kontrolera biletów to niewdzięczna praca. Tym bardziej że osoby zajmujące się sprawdzaniem ważności dokumentów przewozowych mogą padać ofiarą ataków - słownych lub fizycznych ze strony niezadowolonych pasażerów. To chyba największa wada tego zawodu, jednak trudy profesji może wynagradzać w tym przypadku godziwa pensja. Ile zarabiają kontrolerzy biletów w największych polskich miastach?

Kontroler biletów nie jest zawodem, który cieszyłby się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. A jednak bez jego przedstawicieli trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Konfrontacja z niemiłymi pasażerami na pewno nie zachęca ludzi do pracy, jednak bycie kontrolerem biletów ma również swoje zalety. Nie bez znaczenia są tutaj wysokie zarobki.

Na czym poleca praca kontrolera biletów?

Głównym zadaniem kontrolera biletów jest sprawdzanie ważności dokumentów pasażerów podczas przejazdu środkami transportu komunikacji publicznej.  Jeżeli dana osoba nie posiada biletu, kontroler jest także zobowiązany obciążyć ją kosztami mandatu.

Konduktorzy pracują w zróżnicowanych warunkach pogodowych, a w ich zawodzie wymagany jest określony ubiór służbowy. Przez większość czasu przebywają w miejscach takich jak: tramwaje czy autobusy, ale można ich spotkać także na peronach, przystankach. 

Praca kontrolera nie wymaga kierunkowego wykształcenia, jednak nie poleca się jej każdemu. Kandydaci do tego zawodu powinni ukończyć szkołę średnią. Zalecane są jest także kursy samoobrony i znajomość języków obcych. 

Jeśli chodzi o to, jakie cechy powinien mieć dobry kontroler biletów, to musi być to osoba:

  • sprawna fizycznie
  • odporna na stres
  • z dobrym wzrokiem i słuchem
  • z wyraźną mową
  • nie posiadająca przewlekłych chorób układu narządu ruchu

Ile zarabiają kontrolerzy biletów w stolicy?

Portalsamorzadowy.pl porównał uśrednione zarobki kontrolerów biletów w największych polskich miastach. Z danych przesłanych przez samorządy 12 dużych miejscowości wynika, że na najwyższe wynagrodzenia można liczyć w stolicy. Kontroler biletów w Warszawie zarabia aż 8 tys. 480 złotych brutto. Wynagrodzenie to składa się z pensji zasadniczej i dodatków, które w dużym stopniu uzależnione są od liczby nałożonych kar.

Średnie zarobki kontrolerów w polskich miastach

Zarobki kontrolera biletów w stolicy są solidne, jednak nie wszędzie można liczyć na tak wysokie wynagrodzenie. Na drugim miejscu pod względem wysokości wynagrodzenia znalazła się Łódź (pensja wynosi tam 6 tys. 580 złotych), a na trzecim Toruń, gdzie osoby wykonujące ten zawód otrzymują średnio 6 tys. 500 złotych. 

Niewiele mniej zarabiają kontrolerzy biletów w Poznaniu (6 tys. 300 zł) i na obszarach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (6 tys. 200 zł). We Wrocławiu można liczyć na pensję w wysokości 5 tys. 870 zł brutto miesięcznie, a Gorzów Wielkopolski płaci pracownikom 5 tys. 600 złotych brutto. Powyżej pięciu tysięcy zarabia się także w Szczecinie (5 tys. 085 zł). 

Gorzej wygląda sytuacja kontrolerów biletów w Częstochowie i Lublinie, gdzie na ich konta bankowe wpływa kolejno 4 tys. 300 i 4 tys. zł) i Olsztynie (3 tys. 680 zł). Najmniej zarabiają kontrolerzy biletów w Kielcach, którzy otrzymują pensję w wysokości 3 tys. 680 zł.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | zarobki