Reklama
Reklama

Tyle wynosi emerytura zakonnic. Kwota nie pozostawia złudzeń

Kwestie związane z zarobkami osób duchownych od zawsze wzbudzały sporo emocji. Dzieje się tam między innymi dlatego, że Kościół oficjalnie nie zarabia pieniędzy. Otrzymuje je z datków wiernych, a także z podatków wszystkich obywateli. W takim razie, na jaką emeryturę mogą liczyć zakonnice?

Zgodnie z danymi Konferencji Episkopatu Polski w naszym kraju jest aktualnie 17 tysięcy zakonnic. Wysokość ich emerytury może się różnić w zależności od tego, czy są zatrudnione na umowę o pracę, czy nie. Ile pieniędzy otrzymują w ramach emerytury?

Już na początku należy zaznaczyć, że zakonnice z reguły pobierają minimalne emerytury. Na nieco wyższe mogą liczyć siostry, które regularnie pracowały, np. w szkole lub szpitalu i wykonywały swoje obowiązki w ramach UoP. Podobnie taki stan rzeczy dotyczy zakonnic pracujących m.in. w domach dziecka lub szkołach.

Skąd siostry zakonne otrzymują emeryturę?

Pieniądze na składki emerytalne dla sióstr zakonnych są wypłacane z Funduszu Kościelnego. Ten z kolei jest zasilany z budżetu państwa, czyli podatków odprowadzanych co miesiąc przez obywateli. Warto przy tym zaznaczyć, że w 2022 roku na Fundusz Kościelny wydano 200 mln zł.

Warto też wspomnieć, że zgodnie z zasadami funkcjonowania zakonnic, nie posiadają one zwykle dostępu do swoich pieniędzy. Potwierdziła to m.in. siostra Paula na TikToku ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny. Ich zarobkami dysponuje przełożona.

Czytaj również: Bankomat nie wypłacił ci pieniędzy, a pobrał je z konta? Oto co powinieneś zrobić

Ile emerytury dostaje siostra zakonna?

Ze względu na patriarchat w Kościele, siostry zakonne nie pełnią żadnej ważnej funkcji, która miałaby bezpośredni wpływ na najważniejsze sprawy wiernych. Ze względu na tę odpowiedzialność ich uposażenie jest niższe niż księży.

Siostry zakonne zazwyczaj pobierają najniższą emeryturę. Obecnie wynosi ona 1588,44 zł, czyli 1445,48 zł netto. Porównując te stawki z kwotami pobieranymi przez księży, można zauważyć spore różnice.

Ile emerytury dostają księża?

Księża oraz biskupi otrzymują emerytury z ZUS, kiedy kończą 65 lat i z Funduszu Kościelnego, gdy kończą 75 lat. Wysokie emerytury otrzymują biskupi – jest to 10 tys. złotych. Natomiast emerytowany proboszcz może liczyć na uposażenie rzędu 5 tys. złotych.

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | zarobki