Reklama
Reklama

Twoje dziecko dojeżdża do szkoły? Tyle pieniędzy możesz dostać

Zbliżający się nowy rok szkolny to nie tylko wyzwanie dla uczniów, ale i dla rodziców. Muszą oni bowiem sięgnąć do swojego portfela m.in. w celu skompletowania wyprawki. Oprócz tego stoi przed nimi wyzwanie logistyczno-finansowe dotyczące transportu do i ze szkoły. Warto więc wiedzieć, jak otrzymać dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania przybiera dwie formy i w zależności od tego mieć dwie różne wysokości. Warto wiedzieć, komu przysługuje ta pomoc finansowa oraz jak się o nią starać. Wyjaśniamy, ile wynosi dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania i jak o niego wnioskować.

Kto może ubiegać się o dodatek?

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania jest przyznawany na czas trwania roku szkolnego.  Dodatek ten przysługuje:

  • matce lub ojcu dziecka,
  • opiekunowi faktycznemu,
  • opiekunowi prawnemu,
  • osobie uczącej się.

W przypadku, gdy dotyczy to opiekuna faktycznego, to konieczne jest wystąpienie do sądu rodzinnego o adopcję. Natomiast za osobę uczącą się, uznaje się pełnoletniego ucznia, który nie jest na utrzymaniu rodziców.

Ważną informacją jest to, że aby móc ubiegać się o świadczenie, osoba, która składa wniosek, musi mieć przyznane prawo do zasiłku rodzinnego. Związane jest to, z tym że dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania nie stanowi samoistnego świadczenia.

Na jaki czas przyznawany jest dodatek?

Jeżeli mamy przyznane prawo do zasiłku rodzinnego, możemy starać się o dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Wypłaty obejmują okres trwania roku szkolnego.

Wobec tego są one wydawane przez dziesięć miesięcy - od września do czerwca następnego roku kalendarzowego. Dodatek nie obejmuje oczywiście okresu wakacyjnego.

Czytaj również: Darmowe sanatorium bez ograniczeń wiekowych. Sprawdź, czy ci przysługuje

Ile wynosi dodatek?

W przypadku dodatku z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania ustanowiono dwa progi wsparciaRóżnią się one między sobą wysokością wypłat i wynoszą miesięcznie:

  • 113 zł - na dziecko w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
  • 69 zł - na dziecko w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadpodstawowej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadpodstawowej.

Jak złożyć wniosek o dodatek?

Wniosek o dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania musimy złożyć wraz z wnioskiem o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego. Nie można go złożyć online. Musimy wybrać się do urzędu gminy lub miasta albo do ośrodka pomocy społecznej.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu do szkoły poza miejscem zamieszkania oraz zaświadczenie, lub oświadczenie potwierdzające tymczasowe zameldowanie ucznia poza miejscem zamieszkania. Drugi wymóg nie dotyczy sytuacji, gdy uczeń dojeżdża do szkoły ze swojego miejsca zamieszkania.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Zobacz też:

Skarbówka rusza z kontrolą ulgi podatkowej. Pod lupą kilka tysięcy Polaków

Chcesz założyć konto dla seniora? Koniecznie zwrócić na to uwagę

​Zbliżają się masowe kontrole. Niektórzy mogą stracić ulgę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia