Reklama
Reklama

Te osoby mogą otrzymać wyższą emeryturę. Trzeba jednak działać

Wszelkie zmiany w świadczeniach emerytalnych zawsze budzą sporo emocji. Dużą obawę wywoływały emerytury czerwcowe z którymi, szczególnie w poprzednich latach, był spory problem. Obecnie rząd przygotowuje projekt ustawy, który ma pomóc w wyeliminowaniu wszelkich nieścisłości i może pomóc w otrzymaniu wyższych świadczeń dla części emerytów.

Ponowne przeliczenie emerytur może być korzystne dla tysięcy seniorów. Zmiany spowodują, że świadczenia, w których uwzględniono tylko waloryzację roczną, mogą wzrosnąć.  

Czym są emerytury czerwcowe?  

Emerytury czerwcowe to odniesienie stosowane w przypadku świadczeń przyznawanych w latach 2009-2019, dotyczy ono osób, które urodziły się po 1948 roku i złożyły wniosek o nadanie statusu emeryta w czerwcu. Świadczenia tych osób były niższe niż te dla ich rówieśników składających wniosek np. w kwietniu, ponieważ wtedy nie uwzględniały waloryzacji kwartalnych (tylko roczne).  

Przeczytaj także: Zmiany w trzynastych emeryturach w 2025 roku. Tyle wyniesie świadczenie

Przeliczanie emerytur czerwcowych

W rządowym wykazie prac legislacyjnych pojawił się nowy projekt ustawy, który przewiduje przeliczenie świadczeń emerytalnych. Problem z emeryturami czerwcowymi próbowano już rozwiązać w 2021 roku, kiedy to Sejm uchwalił nowelizację, w której nie stosowano już waloryzacji rocznej, a kwartalną, która jest korzystniejsza. Dzięki temu osoby obecnie składające wnioski nie są narażone na straty, jeśli złożą wniosek w czerwcu. Mimo to projekt ten działał tylko w stosunku do nowych statusów emerytalnych.  

Kiedy zmiany w emeryturach czerwcowych?

Nowelizacja z 2021 roku nie przewidywała ponownego przeliczenia świadczeń przyznanych w latach 2009 - 2019. Obecnie resort chce to zmienić, dlatego też trwają prace nad projektem, który ma to naprawić. Wejście w życie ustawy przewidziano na 1 czerwca 2025 roku. Jednak rozpatrywanie złożonego wniosku będzie trwało do sześciu miesięcy, dlatego też najpewniej waloryzację będzie można otrzymać dopiero w 2026 roku.  

Co ważne, jeśli będziemy chcieli ponownego przeliczenia emerytury, co przekłada się na możliwość wyższego świadczenia, to aby je otrzymać, powinniśmy złożyć wniosek (przeliczanie nie będzie robione automatycznie dla każdego). Według informacji z ZUS zmiany te mogą być korzystne nawet dla 100 tys. osób.  

Zobacz też:

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

​Masz tylko 10 lat pracy? Sprawdź, czy przysługuje ci emerytura

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | świadczenia | seniorzy | pieniądze | emerytura