Reklama
Reklama

​Spora grupa osób nie dostanie spadku po rodzicach. Kluczowe zmiany w prawie spadkowym już funkcjonują

Pod koniec zeszłego roku w prawie spadkowym wprowadzono duże zmiany, które wpłyną na życie wielu osób. Ustawodawca znacznie poszerzył grono osób, które nie będą mogły dziedziczyć majątku po zmarłych bliskich. Sprawdź, jakie zmiany w dziedziczeniu funkcjonują w 2024 roku i dowiedz się, kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia.

Dwie nowe przesłanki do niegodnego dziedziczenia

Jedną z przesłanek, która sprawia, że spadkobierca nie otrzyma środków po swoich zmarłych bliskich, jest uznanie za niegodnego dziedziczenia. Do 15 listopada 2023 roku jako przesłanki kodeksowe uznania niegodności dziedziczenia zaliczane były trzy sytuacje:

  • dopuszczenie się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy,
  • nakłanianie spadkodawcy podstępem lub groźbą do sporządzenia, lub odwołania testamentu, bądź przeszkadzanie mu w dokonaniu jednej z tych czynności w taki sam sposób,
  • umyślne ukrycie lub zniszczenie testamentu spadkodawcy, a także podrobienie lub przerobienie testamentu, bądź skorzystanie z testamentu  podrobionego lub przerobionego przez inną osobę.

Sprawdź również: Seniorzy mogą dostać zwrot kosztów za remont łazienki. Wystarczy, że spełnią te warunki

Od połowy listopada zeszłego roku ustawodawca wprowadził dwie kolejne przesłanki związane z uporczywym uchylaniem się od obowiązków wobec spadkodawcy:

  • wykonywania obowiązku alimentacyjnego (określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem, albo inną umową),
  • wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą (w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka).

Warto jednak pamiętać, że za uznanie za niegodnego dziedziczenia na podstawie nowych przesłanek, można uznać osobę, która uchylała się od obowiązków po 15 listopada 2023 roku. Jeśli spadkodawca zmarł przed tą datą, nie można nie można do zachowania spadkobiercy stosować wyżej wymienionych przepisów art. 928 § 1 pkt 4 i 5 Kodeksu cywilnego.

Zobacz też:

​Od 1 marca wchodzi w życie duża zmiana. Wielu Polaków nie będzie musiało czekać w kolejkach do lekarza

​Myślisz o pracy w tym zawodzie? Nie masz co liczyć na duże zarobki, dużo mniej niż średnia krajowa

​Nawet o kilkaset złotych wyższa emerytura. Sprawdź, czy możesz złożyć ten dokument do ZUS-u

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze