Seniorzy stracą prawo jazdy? Szykują się duże zmiany
Bezpieczeństwo na drogach to sprawa od dawna dyskutowana nie tylko w Polsce, ale także w Uni Europejskiej. Jedną z ważnych kwestii w tym wątku jest udział seniorów w ruchu drogowym, a właściwie konieczność przeprowadzania częstszych badań po ukończeniu pewnego wieku. Dowiedz się, czy seniorzy stracą prawo jazdy.
Zwolennicy zmian zwracają uwagę na spowolniony czas reakcji, przeciwnicy mówią o dyskryminacji ze względu na wiek. Jakie zmiany czekają seniorów-kierowców i kiedy mogą wejść w życie?
U podstaw dążeń do zmian przepisów ruchu drogowego jest dążenie Komisji Europejskiej do ograniczenia do zera śmiertelnych wypadków na drogach wspólnoty. Cel ten, określany jako tzw. wizja zero, ma zostać osiągnięty do 2050 roku. Warto podkreślić, że aktualnie każdego roku na drogach państw członkowskich Uni Europejskiej życie w wypadkach drogowych traci ponad 20 tys. osób. Jednym z kierunków, który Komisja Europejska chce obrać w dążeniu do tego celu, jest nowelizacja przepisów dotyczących badań lekarskich.
Sprawdź również: Po wakacjach emeryci dostaną po prawie 2000 zł. Kto może liczyć na pieniądze?
Komisja Europejska postulowała, by każdy kierowca, który ukończył 70 lat, musiał co 5 lat przechodzić badania lekarskie. Jeśli ich wynik byłby negatywny, oznaczałoby to utratę uprawnień. Parlament Europejski jednak uznał takie przepisy za przejaw dyskryminacji. Co więcej, europosłowie zwrócili uwagę na problem wykluczenia — komunikacyjnego oraz społecznego — seniorów, którzy nie przeszliby badań. Parlament Europejski podjął jednak decyzję, by przekazać te kompetencje do krajów członkowskich. Dlatego każdy kraj będzie mógł wprowadzić zmiany, czy po ukończeniu danego wieku konieczne będą dodatkowe badania lekarskie np. ciśnienia, czy wzroku.
Zobacz też:
Wielu Polakom przysługują pieniądze na wakacje. Nie korzystają, bo nie mają o tym pojęcia
Kup te rzeczy jeszcze w lecie. Pozwolą ci sporo zaoszczędzić
Zrobiłeś przelew na błędny numer konta? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze