Reklama
Reklama

​Seniorzy mogą dostać emeryturę wyższą nawet o kilkaset złotych. Wystarczy, że skorzystają z tej ulgi

Niestety nadal emerytura dla wielu osób kojarzy się z biedą. Wynika to przede wszystkim z faktu, że najniższe świadczenia emerytalne są kilkukrotnie niższe od średniego wynagrodzenia, a także niższe od najniższej krajowej. Jedna istnieje kilka sposobów, by emerytura nie była głodowa. Sprawdź, jak skorzystać z ulgi podatkowej dla seniorów.

Polski Ład to zbiór przepisów podatkowych, który miał znacząco poprawić życie Polaków. Niestety przede wszystkim otrzymaliśmy chaos i niepewność. Czy w przypadku seniorów przepisy są dobrze skonstruowane?

Kto może skorzystać z PIT-0 dla seniora?

Ulga podatkowa PIT-0 dla seniora ma nie tylko sprawić, że na rynku pracy pozostanie więcej osób, ale także, że będą one miały wyższe świadczenia emerytalne. Żeby skorzystać z PIT-0 dla seniora należy spełnić trzy warunki:

  • osiągnąć powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn),
  • pracować na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia (czyli muszą być odprowadzane składki),
  • nie mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Po spełnieniu wszystkich trzech powyższych wymagań możliwy jest wybór jednej z dwóch opcji. Albo decydujemy się na wyższe wynagrodzenie każdego miesiąca (bez podatku dochodowego) lub zwrot podatku przy składaniu deklaracji podatkowej.

Nie tylko mniej podatku, ale także wyższa emerytura

W założeniach ulgi podatkowej PIT-0 dla seniorów zawarte jest jedno ograniczenie. Dotyczy ona jedynie przychodów mniejszych niż 85 528 złotych. Jeśli osoba, która spełniła wszystkie trzy warunki, przekracza takie zarobki, zostanie rozliczona zgodnie z kwotą wolną od podatku (30 tys. zł), a reszta przychodów zostanie opodatkowana. By skorzystać z ulgi, należy złożyć pracodawcy oświadczenie na piśmie, a następnie ulgę podatkową zawrzeć w rocznym zeznaniu podatkowym. Według ekspertów każdy dodatkowy rok przepracowany po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego może zwiększyć świadczenie o 10-15 proc.

Zobacz też:

W tym mieście opłaty za śmieci idą w górę. Podwyżka nawet o 100 proc.

​Zostało ci w portfelu po wakacjach? To 2 euro jest warte znacznie więcej

​Od 1 stycznia ten zasiłek może wzrosnąć o 3 tys. złotych. Pierwszy raz od 14 lat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | emerytura