Reklama
Reklama

​Robisz małe zakupy i płacisz banknotem 500 zł? Prawnik wyjaśnia, czy kasjer musi wydać resztę

Powiedzenie "będę winna grosika" na stałe weszło do języka wykorzystywanego w życiu codziennym. Jednak jak to wygląda od strony prawnej? Czy kasjer ma prawo nie wydać klientowi reszty, gdy ten płaci za małe zakupy banknotem o dużym nominale? Dowiedz się, jak w tym przypadku wyglądają przepisy prawa.

Czy sprzedawca ma prawo nie wydać reszty?

Coraz częściej klienci podczas zakupów z płatności bezgotówkowych (kartą, telefonem czy zegarkiem). Jednak zdarza się, że w pewnych sytuacjach płacimy również gotówką. Niestety np. wypłacając pieniądze z bankomatu, bardzo często dostajemy banknoty w dużych nominałach (przede wszystkim 100 i 200 zł). Jeśli następnie chcemy zrobić zakupy za małą kwotę, może okazać się, że problemem dla kasjera będzie wydanie reszty.

Sprawdź również: W czasach PRL każdy miał ją w szafie. Dziś może być warta nawet 12 tysięcy złotych

Często w takiej sytuacji następuje pewna niezręczna pauza. Kasjer usilnie dopytuje się o drobne, natomiast klient próbuje go przekonać, że ma tylko taki banknot. W większości przypadków taką sytuację udaje się rozwiązać. Może pomóc druga kasjerka, która rozmieni banknoty, bądź zmiana formy płatności na bezgotówkową. Czasem okazuje się, że klient nagle znajdzie drobne, które rozwiążą problem.

Komunikat UOKiK jest w tej kwestii jednoznaczny

Co ciekawe w tej kwestii nie ma jednoznacznego rozwiązania na gruncie prawnym. W praktyce brak wystarczającej ilości gotówki do wydania reszty nie może być podstawą do zastosowania artykułu 135 Kodeksu wykroczeń, który mówi o odmowie sprzedaży towaru. W tej sprawie można jednak bazować na komunikacie wydanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z tym stanowiskiem sprzedawca nie jest związany prawnie do wydania reszty, gdy nie ma takich środków. Co więcej, według UOKiK to klient jest zobligowany do tego, by posiadać odpowiednie fundusze do zapłaty za towar. Płatność za zakupy warte kilka złotych banknotem 500 zł nie spełnia tych przesłanek.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze