Reklama
Reklama

Pracujesz w Wielkanoc? Sprawdź, jakie przywileje ci przysługują

Wielkanoc kojarzy się ze spędzaniem wolnego czasu z bliskimi osobami, jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Przedstawiciele niektórych zawodów muszą czasem pracować nawet w takim szczególnym okresie. Płyną z tego jednak pewne korzyści. Jakie? Wyjaśniamy.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, mające charakter ruchomy. Zwykle spędzamy je z bliskimi, zasiadając do wielkanocnego śniadania. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach konieczne jest porzucenie wspólnego świętowania i udanie się do pracy. Praca w święta jest jak najbardziej dozwolona i w niektórych przypadkach konieczna. Jednocześnie wiążą się z nią przywileje. Co warto na ten temat wiedzieć?

Czy można pracować w niedziele i święta?

Poświęcenie świątecznego dnia na pracę może być bardzo opłacalne. W dni wolne muszą czasem pracować przedstawiciele zawodów związanych z użytecznością społeczną i potrzebnych do zapewnienia ludności codziennych potrzeb. Mowa tu między innymi o pracownikach branży medycznej, transportowej, hotelarskiej czy gastronomii.

Zgodnie z zapisami w Kodeksie pracy (rozdział VII), za pracę w niedziele i święta uznaje się pracę wykonywaną między godziną 6 rano danego dnia a 6 rano dnia następnego, chyba że pracodawca ustali inną godzinę. W zamian za to pracownik ma jednak prawo do pewnej rekompensaty. 

Czytaj też: Pieniądze za zwrot plastikowych butelek. Niedługo na ulicach pojawią się butelkomaty 

Praca w Wielkanoc? Tyle możesz zyskać

Osoby, które będą pracować w dzień wolny, mogą liczyć na odebranie tego dnia. Dodatkowy dzień wolny powinien im zostać udzielony w ciągu sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po dniu pracy, w przypadku pracy w niedzielę, bądź też w ciągu okresu rozliczeniowego, w przypadku pracy w święta. Wielkanoc odnosi się zatem do tego drugiego przypadku. Zdarza się jednak, że w danym okresie rozliczeniowym przyznanie dodatkowego wolnego nie jest możliwe. Pracownik ma wówczas prawo do dodatkowego wynagrodzenia.

Za pracę w dzień świąteczny pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia, o wysokości 100% wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę. Jeśli otrzymuje stałą pensję, by obliczyć kwotę należności, trzeba już jednak wykonać kilka działań matematycznych. Najpierw wysokość płacy zasadniczej dzielimy przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu. Następnie uzyskaną kwotę mnożymy przez liczbę godzin, którą mamy przepracować lub przepracowaliśmy w dzień świąteczny. W dzień ustawowo wolny powinno się pracować 8 godzin - inaczej można sobie również policzyć nadgodziny. Za nie przysługuje osobny dodatek, wypłacany w wysokości 100% wynagrodzenia. 

Zobacz też:

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

​Masz tylko 10 lat pracy? Sprawdź, czy przysługuje ci emerytura

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca | pieniądze | zarobki