Reklama
Reklama

​Nie odśnieżyłeś samochodu? Uważaj, możesz dostać mandat w takiej wysokości

Zima to ciężki okres dla kierowców. Z jednej strony śliskie nawierzchnie utrudniają poruszanie się po drogach, z drugiej — padający śnieg oraz wszechobecny mróz osadzają się na szybach i utrudniają widoczność. W dodatku ich nieusunięcie wiąże się z dużą karą. Sprawdź, jaki mandat grozi za jazdę nieodśnieżonym autem.

Nieodśnieżony samochód, a także jego pojedyncze elementy. Za to jest mandat

Jazda nieodśnieżonym pojazdem jest surowo zabroniona. Wynika to przede wszystkim z wielkiego zagrożenia, jakie takie auto będzie stwarzało innym uczestnikom ruchu. Tak duże potencjalne niebezpieczeństwo wiąże się z równie wysoką karą. Najwyższa z nich wynosi aż 3 tys. złotych. Taki mandat karny grozi kierowcom, którzy poruszają się po drogach autem nieodśnieżonym. Identyczna kara może zostać nałożona na osobę prowadzącą pojazd, w którym pole widzenia jest ograniczone ze względu na zamarznięte szyby.

Sprawdź również: Tymi banknotami nie zapłacisz w sklepie. Sprawdź, czy masz je w portfelu

To jednak nie wszystkie kary finansowe, które czekają na kierowców, którzy nieodpowiednio odśnieżą samochód zimą. Za nieodśnieżenie tablic rejestracyjnych grozi mandat karny w wysokości 500 złotych, a także osiem punktów karnych. Mniejsza kara finansowa (300 złotych) oraz taka sama ilość punktów karnych (osiem) grozi za nieodśnieżenie świateł lub urządzeń sygnalizacyjnych. Co więcej, mandat karny dotyczy również kierowców, którzy odśnieżyli szyby, lecz pozostawili pokrywę śnieżną na reszcie auta.

Odśnieżasz samochód w taki sposób? Przygotuj się na wysoki mandat

Poza koniecznością dokładnego odśnieżenia pojazdu warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki to robimy. W mroźne dni mamy nieodpartą ochotę rozgrzać wnętrze samochodu przed jazdą, a czas odśnieżania auta wydaje się być ku temu idealny. Dodatkowo możemy także rozgrzać silnik przed jazdą. Niestety takie zachowanie to proszenie się o kłopoty. Dlaczego? Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem jest zagrożone mandatem karnym w wysokości 300 złotych. Dotyczy to zakazu pozostawiania auta z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym, a także używania pojazdu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu.

Zobacz też:

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze