Reklama
Reklama

​Nie kupisz już leków w nocy. Od 2024 roku koniec z nocnymi dyżurami aptek w całej Polsce

Praktycznie w każdej większej miejscowości znajdziemy aptekę, która jest otwarta przez całą dobę. Dzięki temu o każdej porze dnia i nocy możemy mieć dostęp do lekarstw, jeśli wydarzy się niespodziewana sytuacja. Jednak zmiany wprowadzone od 1 stycznia znacznie zmienią tę rzeczywistość, a apteki całodobowe mogą zniknąć z polskiego krajobrazu.

W nocy nie kupisz już leków. Duże zmiany w całej Polsce

Dla wielu osób apteka całodobowa w pobliżu często okazywała się wybawieniem, gdy łapał ich niespodziewany ból czy też rozkładało przeziębienie. Dodatkowo po wizycie w placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdy lekarz wypisze nam receptę na lek, mogliśmy ją zrealizować właśnie w aptece całodobowej. 1 stycznia 2024 roku weszła w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej, która zniosła bezpłatność oraz przymusowość dyżurów aptek na terenie całej Polski. Od tego roku są one dobrowolne i płatne.

Sprawdź również: Ponad 9 milionów emerytów dostanie niedługo spore przelewy. Sprawdź, kiedy dostaniesz dodatkowe pieniądze

Finansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia będą objęte apteki, które spełnią odpowiednie warunki. Po pierwsze jako dyżur w porze nocnej określany jest dyżur apteki ogólnodostępnej przez dwie kolejne godziny zegarowe między godziną 19:00 a 23:00. Po drugie dyżury w dni wolne od pracy zgodnie z ustawą są pełnione przez aptekę ogólnodostępną w przedziale czasowym między 10:00 a 18:00 bez przerwy przez 4 kolejne godziny zegarowe. Dodatkowo, by apteka została objęta dofinansowaniem z NFZ, musi być prowadzona w godzinach określonych w ustawie oraz działać w mieście, które jest siedzibą powiatu, lecz ma mniej niż 40 tys. mieszkańców.

W miastach, które są siedzibami powiatu, jednak liczą więcej niż 40 tys. mieszkańców, dyżury aptek całodobowych będą opłacane tylko i wyłącznie z budżetu powiatu. Dodatkowo godziny ponadnormatywne, w których apteki będą pełniły dyżury, będą ustalane przez Zarząd Powiatu.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze