Reklama
Reklama

Nawet 150 tys. złotych na zmianę mieszkania. Kto może skorzystać z dofinansowania?

Dofinansowanie mieszkania jest rozwiązaniem, które może pomóc wielu osobom zmienić swoją codzienność na lepszą. Jest ono oferowane tym, którzy w szczególności tego potrzebują, bo ich obecny budynek uniemożliwia im swobodne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby móc się o nie starać.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czyli PFRON, to instytucja publiczna, która m.in. wspiera rehabilitację oraz zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Oferuje również ona program, który ma pomóc wspomnianej grupie osób, zmienić miejsce zamieszkania, na takie, które będzie dostosowane do ich potrzeb. Wyjaśniamy, kto może starać się o dofinansowanie mieszkania i od czego zależy jego kwota.

Dofinansowanie z PFRON - jakie warunki należy spełnić?

Według informacji umieszczonych na oficjalnej stronie PFRON, program "Samodzielność-Aktywność-Mobilność!" Dostępne mieszkanie jest skierowany do osób z niepełnosprawnością, które w miejscu swojego aktualnego zamieszkania zmagają się na co dzień z barierami architektonicznymi.

W związku z tym zmiana mieszkania lub domu ma umożliwić tym osobom swobodniejsze funkcjonowanie, poprzez ułatwienie samodzielnego wychodzenia na zewnątrz, na poziom zero przed budynkiem. Dofinansowanie to, przysługuje wszystkim osobom, które:

  • Posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka.
  • Złożyły oświadczenie mówiące o barierach architektonicznych w budynku, które uniemożliwiają im samodzielne wyjście na zewnątrz. Powinno być ono potwierdzone dokumentacją, zawierającą odpowiednie zdjęcia danego miejsca. 
  • Dostarczyły oświadczenie dotyczące dysponowaniem tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
  • Co więcej, o dofinansowanie mieszkania można starać się bez względu na wiek. W przypadku osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej wniosek powinien złożyć opiekun prawny.

Czytaj również: Ogrzewasz mieszkanie gazem? Tyle zapłacisz, jeśli twoje mieszkanie ma około 50m2

Jak wysokie może być dofinansowanie do mieszkania?

Dofinansowanie dotyczy jedynie zakupu mieszkania, które pozbawione jest barier architektonicznych. Jego wysokość stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego. Równocześnie nie może być większa niż równowartość iloczynu 15m2 i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie ,,Mieszkanie na Start’’ na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.

Tak, jak już wspominaliśmy, kwoty przyznawane w ramach programu są różne, ale dla wszystkich beneficjentów stosowana jest ta sama reguła. Warto jednak wiedzieć, jakiej pomocy mniej więcej możemy się spodziewać. Przykładowo w czwartym kwartale 2024 roku na najwyższe dofinansowanie możemy liczyć w Warszawie, gdzie wynosi ono aż 151 393 złote. Uogólniając, stawki są wyższe w dużych miastach oraz w sąsiadujących z nimi miejscowościach. Obecnie jednak nie schodzą one poniżej 79 326 złotych.

Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie z PFRON?

Wnioski o dofinansowanie mieszkania możemy składać w dowolnym momencie do 31 grudnia 2025 roku. Natomiast zawieranie umów z beneficjentami może odbywać się do dnia 31.12.2026 roku, jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu.

Program ten jest realizowany przez samorządy powiatowe. Wszelkie dokumenty możemy złożyć elektronicznie, używając do tego Systemu Obsługi Wsparcia. Do rozliczenia przyznanych środków finansowych niezbędne jest udokumentowanie wspomnianej różnicy w formie umowy sprzedaży mieszkania niedostępnego oraz umowy zakupu mieszkania bez barier.

Ewentualnie może to być również umowa zmiany tych mieszkań. Konieczne jest także złożenie oświadczenia, że nowo zakupione mieszkanie spełnia kryterium braku barier architektonicznych.

Zobacz też:

​Możesz znacznie obniżyć rachunki za prąd. Wystarczy jeden trik na włączanie pralki

Możesz płacić mniej za wywóz śmieci. Wystarczy, że spełnisz ten warunek

Pobyty w uzdrowiskach będą droższe. Kolejne opłaty idą w górę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia