Reklama
Reklama

Można dostać emeryturę po jednym dniu pracy. Sprawdź, ile wyniesie świadczenie

Jaki staż pracy musimy mieć, aby dostać emeryturę? Według nowych zasad świadczenie jest przyznawane bez limitu przepracowanych dni. Sprawdź zatem, ile pieniędzy przysługuje po jednym dniu aktywności zawodowej. Dla wielu osób kwota może być zaskakująca.

Prawo emerytury przysługuje już po przepracowaniu jednego dnia. Niestety w takim przypadku świadczenie otrzymane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może okazać się niewielkie. Warto zatem poznać zasady przyznawania emerytury i jej wysokość.

Emerytura po jednym dniu pracy. Jak wyglądają przepisy?

W Polsce obowiązuje wiek emerytalny, który wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Z kolei staż pracy to odpowiednio 25 i 20 lat

Pod uwagę jest również brany rok urodzenia. Osoby urodzone do 31 grudnia 1948 roku muszą poświadczyć staż pracy. W przypadku seniorów urodzonych 1 stycznia 1949 roku i później staż jest niezbędny do otrzymania minimalnego świadczenia. 

Prawo do emerytury otrzymuje się natomiast już po jednym dniu aktywności zawodowej. Kwota jest zależna od wysokości zwaloryzowanych składek, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków na subkoncie i średnim, dalszym trwaniu życia. 

Jak widać, czynników jest wiele, dlatego wysokość emerytury po jednym dniu może być różna. Osoby, które zaczęły pobierać świadczenie po tak krótkim okresie czasu, zgromadziły inne składki. Wystąpiły też różnice w wieku, a także w średnim, dalszym trwaniu życia. 

Ile wynosi emerytura po jednym dniu pracy? Kwota rozczarowuje

Bez względu na sytuację danej osoby, kwota zwaloryzowanych składek zgromadzonych po jednym dniu, zazwyczaj jest niska, co przekłada się na emeryturę, która nie zapewni stabilizacji finansowej. O jakiej kwocie mowa?

Po jednym dniu pracy otrzymamy tzw. emeryturę groszową. Według danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby z jednodniowym stażem pracy otrzymują świadczenie w wysokości kilkunastu i kilkudziesięciu groszy. W 2021 roku pewna osoba otrzymała 1 grosz

Jak widać, kwoty te rozczarowują i do tego są niższe niż samo dostarczenie pieniędzy. Zgodnie z przepisami, nie możemy jednak spodziewać się wyższych emerytur, nawet w postaci kilku złotych. 

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | emerytura | świadczenia | ZUS