Reklama
Reklama

Możesz dostać nawet 30 000 zł z ZUS. Prawnik zdradza, jak je wypłacić

Środki, które osoba ubezpieczona zgromadzi na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mogą zostać wypłacone po jej śmierci. Warto jednak wiedzieć, kto i kiedy może zgłosić się po te fundusze. Sprawdź, komu należy się nawet 30 000 złotych z ZUS i co trzeba zrobić, by dostać pieniądze po zmarłym bliskim.

Popularny na TikToku Prawnik Przedsiębiorców zwraca uwagę na ważną kwestię, jaką jest możliwość wypłaty środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS. Przypomina również, że wypłata pieniędzy spadkowych musi być inicjatywą osoby upoważnionej. 

Aby dowiedzieć się, komu one przysługują, należy samodzielnie udać się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zapytać. ZUS we własnym zakresie nikogo nie informuje ani o prowadzeniu subkonta osoby ubezpieczonej, ani o środkach na nim zgromadzonych.

Co to jest subkonto w ZUS i kto je ma?

Specjalne subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych posiadają wybrane osoby ubezpieczone. Przede wszystkim muszą one spełniać warunek wieku, czyli urodzić się po 1968 roku. Osoby urodzone przed 1969 rokiem również mogą mieć założone subkonto, jednak jedynie w przypadku, gdy należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego, czyli OFE.

Na subkoncie osoby ubezpieczonej Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapisuje takie informacje jak:

  • kwota środków odpowiadających wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych (w przypadku ukończenia wieku o 10 lat niższego niż emerytalny),
  • kwota środków przekazanych przez OFE (równowartość 51,5% umorzonych jednostek rozrachunkowych, które były zapisane na rachunku w OFE na dzień 31 stycznia 2014 roku),
  • wysokość należnych oraz wpłaconych składek,
  • zwaloryzowana wysokość wpłaconych składek (oraz odsetki za zwłokę i opłata prolongacyjna).

Od 2016 roku każdy członek OFE może co cztery lata podjąć decyzję o przekazaniu składek do funduszu lub zapisaniu ich na subkoncie.

Jak wypłacić pieniądze z subkonta po śmierci bliskiej osoby?

Śmierć osoby ubezpieczonej, dla której było prowadzone subkonto, jest jedną z przesłanek do podzielenia zebranych środków. Pozostałe to rozwód, umowne wyłączenie lub ograniczenie wspólności ustawowej, unieważnienie małżeństwa oraz ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa.

Jeśli zmarły bliski był członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego, w takiej sytuacji podział następuje tylko i wyłącznie w momencie zawiadomienia z OFE. Na takich samych zasadach są również wypłacane środki. W takim zawiadomieniu muszą być podane osoby, pomiędzy które pieniądze mają być podzielone, a także procentowy udział każdego podziału.

Jeśli zmarła bliska osoba nie była członkiem OFE, procedura jest praktycznie identyczna. Jedyną różnicę stanowi adresat wniosku — zamiast Otwartego Funduszu Emerytalnego jest nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wskazanie lub zmiana osób uprawnionych do otrzymania środków, które zostały zgromadzone na subkoncie odbywa się na formularzu UWU. W przypadku złożenia wniosku o transfer bądź wypłatę pieniędzy z subkonta konieczne jest złożenie formularza USS.

Zobacz też:

Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?

​Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie

Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | oszczędzanie | ZUS