Masz w domu takie bombki choinkowe? Możesz zarobić fortunę
Sprzątając przed świętami, znalazłeś w domu stare bombki choinkowe z PRL-u? Być może jesteś szczęściarzem, bo niektóre ozdoby sprzed kilkudziesięciu lat mogą być dziś warte fortunę. To prawdziwe skarby poszukiwane przez kolekcjonerów gotowych zapłacić spore pieniądze, aby je zdobyć. Koniecznie sprawdź, czy nie masz w domu kilku z nich.
Ozdoby choinkowe sprzed kilkudziesięciu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. Z roku na rok ich wartość rośnie, dlatego warto poszukać ich w domu, popytać rodziców czy dziadków, czy przypadkiem nie mają ich w piwnicy lub na strychu.
To nie tylko symbol unikalnej, świątecznej atmosfery rodem z minionej epoki. Za niektóre ręcznie malowane bombki z PRL-u nawiązujące do polskiej kultury i tradycji już dziś możesz dostać fortunę.
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ cena bombek z okresu PRL waha się w zależności od różnych czynników (wartość, ilość, a także, czy sprzedawcą jest osoba prywatna).
Na popularnych portalach aukcyjnych ceny za sztukę wynoszą zazwyczaj od 40 do nawet 200 zł, a za komplety nawet tysiąc. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze sprzedają się one za tyle, za ile ktoś je wystawił.
Najcenniejsze bombki z PRL-u to Jacek i Agatka - za 2 bombki trzeba około 560 zł, a także muchomorki - 11 bombek wystawiono za ponad 300 złotych. Wartościowe są także sopelki - 6 bombek za 50-90 złotych. Kolekcjonerów interesują również bombki z "Bolkiem i Lolkiem", bałwanki czy dzwonki.
Może cię zainteresować: Te lampki choinkowe mogą być szkodliwe. Lepiej ich nie kupuj
Nie wiesz, jak wycenić bombki z PRL-u? Sprawdź cenę podobnych produktów na portalach typu OLX czy Allegro, a jeśli masz możliwość, zapytaj kolekcjonera w sklepie z antykami osobiście, lub zadaj pytanie na forum tematycznym (w lombardach ceny są celowo zaniżone).
Musisz zwrócić uwagę na:
- stan zachowania bombki - czy nie ma pęknięć, odprysków farby, czy posiada wszystkie haczyki, jest kompletna itp.
- dostępność (unikalność ozdoby) - im mniej wyprodukowanych sztuk na rynku, tym droższa bombka
- kształt - nietypowe kształty, motywy np. bajkowe, instrumentalne, symboliczne mogą zwiększać wartość ozdoby
- pochodzenie - bombki ze znanych manufaktur mają wyższą wartość (np. KZP Tarnowiec)
- opakowanie - oryginalne pudełko czy opakowanie podnosi wartość bombek
Czytaj również: Wykorzystaj ten urlop przed końcem roku. Inaczej przepadnie
Im starsza bombka, tym cenniejsza na rynku, jednak to oznacza także, że również łatwiej ją zniszczyć. Jeśli jest wykonana ze szkła lub innego delikatnego materiału, w miarę upływu czasu mogą pojawić się na niej rysy, zarysowania lub pęknięcia.
Uszkodzenia obniżają jej wartość, dlatego musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ozdób. Bombki z PRL-u możesz owinąć w papier, tkaninę i włożyć do pudełka z przegródkami, aby poszczególne ozdoby się ze sobą nie stykały i nie obijały o siebie.
Zobacz też:
Te osoby mogą liczyć na zastrzyk gotówki przed świętami. Sprawdź, czy przysługuje ci karpiowe
Tyle prądu zużywają lampki choinkowe. Jest jednak sposób, by zaoszczędzić energię
Nie tylko Gessler. Dania świąteczne od Wachowicz też kosztują fortunę