Reklama
Reklama

​Kolejne polskie miasto wprowadza bezpłatną komunikację miejską. Już niedługo pojedziesz autobusem za darmo

Według wielu osób darmowa komunikacja miejska jest jednym z elementów, które mają zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Niestety takie rozwiązania w Polsce są jeszcze rzadkością. Widać jednak dobry trend w tym przypadku. Poznaj kolejne miasto, które wprowadziło bezpłatną komunikację miejską.

Mieszkańcy Wałcza nie będą musieli płacić za komunikację miejską

Nowe przepisy dotyczące odpłatności za przejazdy komunikację miejską będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 roku w Wałczu. Radni z tego miasta w województwie zachodniopomorskim podjęli decyzję, która sprawi, że budżet miasta uszczupli się o około 20 tys. zł miesięcznie. Jednak jak zauważa Marek Wiza, prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Wałczu, władze liczą na wzrost liczby pasażerów nawet o 400 proc. Dodatkowo ma być to element zachęcający do zamieszkania w Wałczu dla nowych mieszkańców, a także ograniczenie negatywnego wpływu komunikacji indywidualnej na środowisko.

Sprawdź również: Szereg zniżek i benefitów w wielu miejscach. Wystarczy co dwa miesiące oddać krew

Ponadto wpływ na ekologię transportu miejskiego w Wałczu ma mieć również zwiększenie taboru autobusów elektrycznych. Jeszcze w marcu na drogi Wałcza mają wyjechać cztery autobusy elektryczne, a kolejne cztery w czerwcu

W kwestii darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców Wałcza należy zwrócić jednak uwagę na jeden szczegół. Za bilety nie będą musieli płacić mieszkańcy korzystający z przejazdów w granicach miasta. Osoby, które chcą podróżować komunikacją miejską na odcinkach podmiejskich, nadal będą musiały kupować bilety.

Kto może skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej w całej Polsce?

W całej Polsce tylko jedna grupa obywateli może korzystać z darmowej komunikacji miejskiej — chodzi o seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia. Dodatkowo w wielu polskich miastach ze zniżek mogą skorzystać osoby, które ukończyły odpowiedni wiek, a także dzieci i młodzież. 

W tych przypadkach należy jednak zwrócić uwagę na decyzje lokalnych władz. Z darmowej komunikacji miejskiej mogą także skorzystać mieszkańcy m.in. w Bolesławcu, Działdowie, Kaliszu, Koninie, Lubinie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Ostrołęce, Otwocku, Radomsku, Starachowicach, Szczecinku, Ząbkach czy Żorach.


Zobacz też:

Tyle można zarobić na zbieraniu truskawek. Chętnych nie ma wielu

​Tyle zapłacisz za nowalijki. Ceny w warzywniakach zaskakują

Suszysz pranie na balkonie? W tych przypadkach grozi ci za to wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | zniżki