Reklama
Reklama

Jeździsz z dzieckiem po ścieżce rowerowej? Możesz się zdziwić, ale grozi ci mandat

Za jazdę z dzieckiem po ścieżce rowerowej możesz zostać ukarany wysokim mandatem. To nie żart, tylko polskie prawo, które jasno określa na jakich zasadach małoletni cykliści mogą przemieszczać się po przestrzeni publicznej. Jak podaje serwis prawo pl., kluczowe znaczenie ma w tym przypadku wiek dziecka.

Mandat za jazdę dzieci po ścieżce rowerowej może być wysoki. Mimo tego, że wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, zgodnie z polskim prawem jest to wykroczenie, za którego popełnienie kara finansowa jest w pełni uzasadniona. 

Kilka dni temu w swoim artykule przypomniała o tym dziennikarka serwisu prawo.pl. Temat ten jest jednak niezwykle ważny, ponieważ dotyczy bezpieczeństwa osób poruszających się po przestrzeni publicznej, a piękna letnia pogoda zachęca Polaków do rowerowych wycieczek. Warto więc przypomnieć, jakie zasady obowiązują podczas spędzania czasu w tej formie z maluchami.

Może cię zainteresować: Nowe naklejki dla kierowców już od lipca. Za brak grozi wysoki mandat

Mały rowerzysta to... pieszy, więc nie ma prawa jechać drogą dla rowerów

Czy dziecko do lat 10 może jeździć po ścieżce rowerowej? Nie, ponieważ zgodnie z polskim prawem uznawane jest za pieszego. Nie może więc poruszać się drogą przeznaczoną dla innych pojazdów (w tym przypadku dla rowerów). Niestety rodzice i opiekunowie latem notorycznie o tym zapominają i tym samym narażają malucha (a także innych uczestników ruchu) na niebezpieczeństwo. 

Dziecko do 10 roku życia powinno więc poruszać się rowerem wyłącznie po chodniku. Gdy ukończy ten wiek, będzie mogło już przystąpić do egzaminów na kartę rowerową, po której zdobyciu nabędzie uprawnienia do poruszania się ścieżką dedykowaną tym pojazdom. 

Poruszanie się po chodniku rowerem osób dorosłych jest dopuszczalne tylko w szczególnych przypadkach, wymienionych w art. 33 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym. Jednym jest właśnie sytuacja, gdy opiekuje się ona dzieckiem w wieku do lat 10 kierującym rowerem. 

Dopuszczalne jest także, by rowerzysta jechał nim gdy:

  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m, a brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  • aktualne warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, np. pada śnieg, mocny deszcz, wieje wiatr, na drodze jest gołoledź albo gęsta mgła ogranicza widoczność.

Czytaj również: Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz  

Za jazdę dzieci po ścieżce rowerowej grozi wysoki mandat. Nawet 5 tys. zł kary

Jeżeli rodzic złamie przepisy, zezwalając na jazdę dziecka po ścieżce rowerowej, może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. Karę finansową za takie wykroczenie nałożyć może zarówno policja, jak i staż miejska. 

Rowerzyści mogą również otrzymać mandat za jazdę po chodniku

Nie tylko rodzice małoletnich rowerzystów mogą zostać ukarani mandatem podczas jazdy ścieżką rowerową. Dorośli, którzy bez uzasadnienia znajdą się na chodniku, również powinni otrzymać mandat.

  • za szybką jazdę rowerem po chodniku - 300 zł. 
  • za naruszenie przepisów korzystania z drogi dla pieszych -200 zł
  • za jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych - 100 zł.

A na tym wcale nie koniec, bo za poważniejsze wykroczenie (np. jazdę rowerem pod wpływem alkoholu) kary finansowe są znacznie wyższe. W niektórych przypadkach mogą wynosić nawet do 2,5 tys. zł.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze