Reklama
Reklama

Ile Polacy wydają na święta i prezenty? Kwoty rosną z roku na rok

Zakup prezentów, przygotowanie świątecznych potraw czy podróż do rodziny — święta to niezaprzeczalnie magiczny czas w roku, z którym wiąże się niestety również sporo wydatków. Ile w tym roku Polacy wydadzą na święta i prezenty? Będzie drożej niż w zeszłym roku? Związek Banków Polskich opublikował wyniki najnowszych badań.

Boże Narodzenie to okres radości i wspólnego czasu w gronie najbliższych. Czas, którego nadejścia, wyczekuje wiele osób. Gorączka przedświąteczna rozpoczyna się już na długo przed pierwszą gwiazdką, ponieważ ze świętami Bożego Narodzenia wiążą się niemałe wydatki. Ile w 2023 roku Polacy wydadzą na Boże Narodzenie?  

Święta Bożego Narodzenia 2023 będą drogie. Ile Polacy wydadzą na prezenty? 

Jak co roku, Związek Banków Polskich opublikował raport “Świąteczny Portfel Polaków 2023”, w którym można przeczytać, że portfele Polek i Polaków w przeciągu roku kalendarzowego, najbardziej odczuwają nadejście świąt.  

Według badań przeprowadzonych przez firmę Minds&Roses, statystyczny Polak w 2023 roku planuje wydać na święta 1490 zł. Jest to niewiele więcej niż w ubiegłym roku, w którym dla przypomnienia, Polacy deklarowali wydatki na święta w kwocie 1427 zł. Wpływ na to ma z pewnością spadająca inflacja.  

Czytaj również: W ten sposób nigdy nie przewoź choinki. Możesz dostać wysoki mandat

Przyglądając się szczegółom opublikowanego raportu, można poznać odpowiedź na nurtujące pytanie, na co w tym roku Polacy wydadzą najwięcej pieniędzy? Prezenty czy może artykuły spożywcze? Wyniki badań przedstawiają konkretne kwoty: 

  • Prezenty – 565 zł; 
  • Artykuły spożywcze i organizacja świąt - 607 zł,
  •  Podróże - 318 zł                                                                                                                                                                                                                                                          Względem ubiegłego roku, Polacy wydadzą na prezenty o 13 proc. więcej. Wzrost wydatków można również zauważyć w zakupach artykułów spożywczych i ogólnego przygotowania do świąt.  Na świąteczne podróże natomiast przeznaczane są mniejsze wydatki, aniżeli w roku 2022. Spoglądając na zaprezentowane wyniki badań, należy pamiętać, że są one uśrednione.   

Jak sfinansować wszystkie świąteczne wydatki? Polacy odpowiadają   

Skoro wiadomo już, ile w tym roku przeciętnego Polaka, będą kosztować święta Bożego Narodzenia, można zadać pytanie: skąd Polacy wezmą pieniądze na sfinansowanie tych wszystkich świątecznych wydatków? Wśród przepytanych osób, “dla zdecydowanej większości – 86%, podobnie jak w latach poprzednich, źródłem finansowania będą bieżące dochody” – wyjaśnia dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR ZBP. 

Dla blisko 30% badanych bieżące dochody nie będą jedynym źródłem finansowania tegorocznych świąt. Jak wynika z przeprowadzonych badań, część z nich zmuszona będzie skorzystać ze swoich oszczędności, a nawet wspomóc się pożyczką.  

Czytaj także: Catering świąteczny Magdy Gessler w ogniu krytyki. Ceny potraw zwalają z nóg

Inflacja a wydatki świąteczne - czy Polacy będą oszczędzać w tegoroczne święta?  

Święta 2023 nie będą się drastycznie różnić od ubiegłorocznych, jeśli chodzi o kwotę, którą przeciętny Polak wyda na świąteczne wydatki. Czy wobec trwającej inflacji oraz obliczonych kosztów, Polacy planują oszczędzać w tegoroczne święta? 

Okazuje się, że więcej niż ponad połowa, bo aż 64 proc. osób, zamierza ograniczyć świąteczne wydatki. Jest to wciąż duże grono osób, choć mniejsze niż w minionym roku, w którym oszczędzanie na wydatkach świątecznych deklarowało 73 proc. badanych.

Sporo produktów zdrożało w porównaniu do ubiegłego roku, ale na szczęście są też i takie, które utrzymują ten sam poziom cen. Wiele osób stara się radzić z wysokimi cenami, na przykład rodzinnie przygotowując potrawy czy robiąc losowanie prezentów, w określonym budżecie. “Zawsze znajdzie się jakaś możliwość na zaoszczędzenie” — twierdzi wiele osób szykujących się do świąt.  


Zobacz też:

Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Kilka prostych nawyków, o które warto dbać

​Darowizna czy testament. Sprawdź, jak najkorzystniej przepisać mieszkanie na dziecko

21 dni bezpłatnego pobytu w sanatorium. Grupa upoważnionych do darmowego leczenia się powiększyła

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | oszczędzanie