Reklama
Reklama

Dofinansowanie na rower elektryczny. Możesz dostać nawet 9 tysięcy złotych

Wiele mówi się o trosce o środowisko naturalne i podejmowane są kolejne inicjatywy, mające na celu dobro naszej planety. W czwartek 4 lipca 2024 roku ruszyły konsultacje społeczne dotyczące programu „Mój rower elektryczny”, które potrwają do 18 lipca. Chodzi o dofinansowanie zakupu własnego roweru elektrycznego. Jakie warunki trzeba spełnić i ile pieniędzy będzie można otrzymać?

Rowery elektryczne — znane również jako e-rowery - to pojazdy jednośladowe, napędzane siłą mięśni, a także silnikiem elektrycznym. Ich konstrukcja bazuje na budowie tradycyjnego roweru. Wybór podobnego środka transportu polecany jest z uwagi na stan środowiska naturalnego, w tym przede wszystkim walki o lepsze powietrze.

Teraz rząd polski postanowił zainwestować w zrównoważony transport i rozpoczął konsultacje związane z programem "Mój rower elektryczny". O co dokładnie chodzi?

Dofinansowanie na zakup nowego roweru. W planach nowy program

W czwartek 4 lipca 2024 roku ruszyły konsultacje społeczne, związane z programem "Mój rower elektryczny". Ma on na celu wspieranie zakupu rowerów elektrycznych, oferując ich bezzwrotne dofinansowanie. Ma ono wynosić do 5 tysięcy złotych na zakup nowego roweru elektrycznego i do 9 tysięcy złotych na nabycie roweru transportowego (cargo).

Start programu planowany jest na 2025 rok. Pieniądze na ten cel będą zaś pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego Środowiska. W jaki sposób będą realizowane dopłaty? Chodzi o zwrot do 50% kosztów kwalifikowanych, już po dokonaniu zakupu konkretnego sprzętu. Przewidziany jest jednak specjalny warunek otrzymania dofinansowania. Będzie to możliwe, jeśli rower zostanie zarejestrowany i oznakowany specjalnym numerem na ramie. 

Czytaj też: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz 

Kto może otrzymać dofinansowanie? Zasady nowego programu

Dofinansowanie zakupu roweru przewidziane jest dla osób, które swój zakup zarejestrują i oznakują na ramie. Program jednak nie obejmie leasingu ani zakupu dodatkowego wyposażenia. Z pomocy będą mogły skorzystać osoby fizyczne, ale też samorządy, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego i sportowego czy przedsiębiorcy, którzy zajmują się transportem drogowym towarów, usługami kurierskimi lub pocztowymi.

Realizacja programu "Mój rower elektryczny" przewidziana jest na lata 2025-2029. Stosowne umowy będą jednak zawierane do końca czerwca 2029 roku, a przeznaczone na ten cel środki wydatkowane do końca tego samego roku. Ma to być kolejny krok w kierunku promowania w Polsce zrównoważonego transportu. Inicjatywa ma także na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | pieniądze