Reklama
Reklama

​Dofinansowanie dla wielu pracowników, ale mało kto o nim wie. Nawet 300 zł od szefa

Wielu pracownikom należy się dofinansowanie, którego wypłata, zgodnie z prawem, jest obowiązkiem pracodawcy. Jednak nadal niewiele osób jest świadomych tego, że taka pomoc finansowa się im należy, a mogą zyskać nawet 300 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać od pracodawcy dofinansowanie okularów.

Kto może uzyskać dofinansowanie do okularów?

W Kodeksie pracy zapisany jest obowiązek pracodawcy dofinansowania zakupu okularów dla pracownika. Oznacza to, że jeśli pracownik spełni określone wymagania, pracodawca nie będzie miał podstaw do odmowy wypłaty świadczenia. W tym przypadku jedynym warunkiem jest praca przy monitorze w wymiarze wyższym, niż 4 godziny dziennie. Podstawami prawnymi do uzyskania dofinansowania do okularów są artykuł 237 Kodeksu pracy oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Należy jednak pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy dotyczą jedynie osób zatrudnionych na umowach o pracę.

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

Ile wynosi dofinansowanie do okularów?

Kwestia wysokości dofinansowanie zakupu okularów nie została określona w wyżej wymienionych przepisach, czyli Kodeksie pracy czy rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej. Jest to indywidualna decyzja przedsiębiorstwa, którą należy zawrzeć w regulaminie pracy. W przepisach ogólnych nie ma również żadnej wzmianki o minimalnej lub maksymalnej wysokości świadczenia. Najczęściej w zakładach pracy dofinansowanie do okularów wynosi od 200 do 300 zł. Warto pamiętać, że oprócz wniosku o dofinansowanie zakupu okularów należy przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie oraz fakturę.

Zobacz też:

Te książki z czasów PRL-u są dziś bardzo dużo warte. Sprawdź, czy nie masz ich na półce

Kupić węgiel na zimę już, czy poczekać? Ekspert nie ma wątpliwości

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia