Reklama
Reklama

Ci emeryci mogą dostać w grudniu podwójną emeryturę. Dotyczy to nawet miliona seniorów

Już niedługo portfele emerytów zostaną zasilone kolejnymi pieniędzmi ze Skarbu Państwa. W grudniu seniorów czeka duży zastrzyk gotówki. Mogą liczyć na podwójne świadczenie. Jakie zasady warunkują drugą wypłatę?

Pod koniec 2023 roku z ZUS zostaną wypłacone dodatkowe pieniądze dla seniorów. W grudniu budżet Państwa zostanie obciążony ze względu na konieczność dwukrotnej wypłaty tego samego świadczenia. 

Wypłata podwójnego świadczenia jest związana z charakterystyką kalendarza w grudniu. Seniorzy, którzy otrzymują wypłaty z ZUS jako pierwsi, na początku miesiąca, mogą liczyć na to, że przelew za styczniowe świadczenie pojawi się jeszcze w 2023 roku. Co warto wiedzieć na temat nadchodzących wydarzeń związanych z kalendarzem emerytalnym?

Dlaczego seniorzy otrzymają dwie emerytury w jednym miesiącu?

Standardowo ZUS wypłaca emerytury oraz renty w następujących dniach miesiąca: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25. Ze względu na to seniorzy, którzy otrzymują zazwyczaj świadczenie 25 lub 1 dnia miesiąca, mogą liczyć na to, że w grudniu otrzymają dwie emerytury. Wszystkiemu winien jest rozkład dni wolnych. Mają na to wpływ m.in. Święta Bożego Narodzenia i Sylwester.

Czytaj również: Mówią, że to najinteligentniejsze znaki zodiaku. Jesteś wśród nich?

Kiedy można oczekiwać wypłaty drugiej emerytury?

Seniorzy powinni otrzymać grudniową wypłatę tuż przed świętami. W pierwszym tygodniu doczekają się jej emeryci, którzy mają ustalony termin przelania środków z ZUS na 5, 6 lub 10 dzień miesiąca. 

Natomiast przelew środków u emerytów z ustalonym dniem przelewu na 15 lub 20 grudnia w przewidywanym czasie. Z kolei seniorzy odbierający zazwyczaj pieniądze w 25 dniu miesiąca, otrzymają je jeszcze przed Wigilią. 

Kto otrzyma dwa przelewy przed końcem 2023 roku?

Jest też pewna grupa seniorów, która otrzyma świadczenie z ZUS zarówno ze stycznia, jak i grudnia w nadchodzącym miesiącu, jeszcze w trakcie trwania 2023 roku. Mogą na to liczyć emeryci, którzy otrzymują wypłatę zazwyczaj 1 dnia miesiąca. Ze względu na to, że sylwester przypada właśnie na 1 stycznia (dzień wolny), to środki z ZUS zostanę przelane wcześniej. 

Zobacz też:

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | emerytura