Reklama
Reklama

Chcesz się schłodzić w upalny dzień? Uważaj, w tych częściach kraju zapłacisz mandat

Obecnie mamy do czynienia z suszą hydrauliczną. W związku z tym w wielu gminach należy oszczędzać wodę i zaprzestać jej wykorzystywania do celów gospodarczych. Oznacza to, że możemy zapłacić spory mandat, jeśli chcemy schłodzić się w upalny dzień w basenie. Sprawdź, w jakich częściach kraju wprowadzono zakazy.

Już w kwietniu tego roku nastąpił deficyt wody, o którym poinformowali przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Do tej pory sytuacja nie uległa poprawie, dlatego wiele gmin wprowadziło ograniczenia, tym samym krzyżując plany mieszkańców. Mogą posypać się mandaty. 

Stop suszy - zakaz podlewania ogródków i napełniania basenów

Susza hydrauliczna wiąże się z małą ilością wody w zbiornikach tj. rzeki czy jeziora. Co prawda w ostatnim czasie wraz z burzami pojawiły się opady deszczu, jednak nie były na tyle wystarczające, aby przetrwać i utrzymać stan wody w dłuższym czasie. 

Wobec takiej sytuacji 125 gmin postanowiło wprowadzić restrykcje i zasady w zużyciu wody, szczególnie w konkretnych godzinach. Przykładowo spółka Wodociągów i Kanalizacji Szydłowiec wydała komunikat o obowiązku ograniczenia wody między 16:00, a 22:00.

Chodzi o używanie wody wodociągowej w celach gospodarczych. W związku z tym nie można podlewać taką wodą ogródków, trawników, a także napełniać basenów oraz sadzawek. To nie wszystko. 

Gminy zalecają także branie krótszych pryszniców zamiast kąpieli, podlewanie roślinności deszczówką i zakup zmywarki, dzięki której zużywamy mniej wody niż podczas ręcznego mycia. Te proste czynności łagodzą skutki występującej suszy. 

Oszczędzaj wodę - w przeciwnym wypadku zapłacisz wysoki mandat

Zakazy dotyczą gmin znajdujących się w większości we wschodniej i centralnej Polsce. Samorządy apelują zatem do mieszkańców, aby ograniczali wodę wodociągową, a gromadzili deszczówkę. Wprowadzane restrykcje mają na celu ochronę zasobów wodnych w tym trudnym czasie suszy hydraulicznej. 

Niezastosowanie się do tych restrykcji grozi wysokimi mandatami. Można dostać karę finansową w wysokości od 500 złotych do nawet 5 tysięcy złotych. Warto zatem przestrzegać wytycznych i wspólnie dbać o nasze zasoby wodne. 

Zobacz też:

Chcesz zapłacić uszkodzonym banknotem? Ekspert tłumaczy, czy możesz to zrobić

​Te osoby będą zwolnione z podatku w 2025 roku. Znamy nowe zasady

Wcale nie w Warszawie. To tu mieszkają najlepiej zarabiający Polacy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | kary finansowe