Wnętrza w tym kolorze poprawiają nastrój. Do tego są wyjątkowo modne
Kolor wnętrz ma duże znaczenie w wystroju całego mieszkania. Dobrze, żeby był zgodny z aktualnymi trendami, a także przyjemny dla oka. Polecamy zatem wybór żółtej barwy. Idealnie wpasuje się w minimalistyczne i skandynawskie aranżacje.
Kolor żółty jest utożsamiany ze słońcem, latem, ciepłem i energią. Dzięki tej barwie mieszkanie wygląda na świeże i przytulne. Sprawdź historię, znaczenie kulturowe i psychologiczne tego koloru, a także przykładowe aranżacje wnętrz, a być może już niedługo zagości na twoich ścianach.
Żółty kolor był używany już od wieków, zarówno w architekturze, jak i sztuce. W starożytnym Egipcie malowano nim świątynie i pałace. Utożsamiano go z bogami i nieśmiertelnością. Z kolei w renesansie ta barwa symbolizowała mądrość i boskość, dlatego stosowano ją w dziełach sztuki.
W Średniowieczu jaskrawy, żółty kolor był źle kojarzony. Ubrania w tej barwie nosiła ludność marginalizowana albo piętnowana. Wybierano zatem jej jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie, szczególnie te bursztynowe, złote. Taki szlachetny odcień pozyskiwano z szafranu, podczas gdy biedni mieli barwnik z ziół tj. kozieradka, żółtlica, glinki.
Ta barwa pojawiła się na salonach w Europie w XIII wieku. Ściany malowano na żółto w luksusowych wnętrzach.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie oświetlenie na poddasze? Tak wybierzesz oświetlenie poddasza
Żółty kolor wzbudza silne emocje. W kulturze Zachodu oznacza szczęście, energię i kreatywność. Z kolei w Chinach utożsamia się go z bogactwem i władzą.
Jeśli chodzi o znaczenie psychologiczne tej barwy, to poprawia nastrój, wywołuje pozytywne skojarzenia i pobudza do działania, dodając mnóstwo energii. Nie można jednak używać jej w nadmiarze, ponieważ sprawi, że staniemy się poirytowani i niespokojni.
Polecamy użycie pastelowego, żółtego koloru w małych pomieszczeniach. Dzięki temu staną się optycznie większe. Z kolei te ciemniejsze odcienie będą bardziej pasować do przestrzennych mieszkań, nadając im eleganckiego wyglądu. Wspaniale uzupełnią je aksamitne, jedwabne bądź sztruksowe dodatki.
Nie malujmy wszystkich ścian na żółto - połączmy ten kolor z białą, szarą lub beżową barwą. Pasuje także z pastelową zielenią i błękitem. Odważniejszą wersją jest żółć w zestawieniu z czernią.
Jeśli nie chcesz żółtego koloru na ścianach, to wybierz dodatki w tej barwie. Mowa o poduszkach, kocach, wazonach, lampach czy obrazach, również na tle neutralnej bieli, szarości czy beżu.
Zobacz też:
Biały sufit jest już passe. Teraz to będzie najmodniejszy kolor
Twój salon jest ciemny? W ten sposób rozświetlisz go jesienią
Tak ocieplisz wnętrze swojego domu. Te dodatki to must have na jesień i zimę