Reklama
Reklama

Mieszkanie z dobrą energią. Projektanci dobierają kolory zgodnie z tą zasadą

Każdy z nas ma ulubiony kolor, który chętnie widziałby na ścianach w swoim domu. Niektóre barwy lepiej pasują do sypialni, gdyż pomagają się zrelaksować. Inne z kolei dodają energii do działania, więc lepiej się sprawdzą na przykład w jadalni czy salonie. Jeśli chcemy, by w mieszkaniu panowała dobra energia, a barwy działały na naszą korzyść, warto posłużyć się zasadami feng shui w czasie jego aranżacji. Co symbolizują dane kolory i jaką energię wprowadzają do wnętrza?

Feng shui jest starożytną praktyką planowania przestrzeni w taki sposób, by osiągnąć zgodność ze środowiskiem naturalnym. W starożytnych Chinach zgodnie z jej zasadami planowano nie tylko rozkład budynków, lecz również całych miast i wsi. Kolory wnętrz mają duże znacznie nie tylko dla naszego samopoczucia i ogólnej estetyki wnętrza, ale — według specjalistów od feng shui — mogą też wpływać na nasze życie. Jak dobierać barwy do konkretnych pomieszczeń?

Energia kolorów. Dlaczego to takie ważne?

Niektóre barwy są zimne i przygnębiające, podczas gdy inne wprowadzają do pomieszczenia ciepło i sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przytulna. Niektóre kolory potrafią wywoływać szczęście, a inne wprowadzają raczej niepokój — ich cechami i oddziaływaniem na samopoczucie zajmuje się psychologia koloru. Architekci i dekoratorzy wnętrz sięgają po nią czasem, tworząc swoje projekty. Część z nich wykorzystuje też w pracy starożytną chińską praktykę feng shui.

Zgodnie z jej wytycznymi, przestrzeń powinna zostać zaprojektowana we właściwy sposób. Istotny jest nie tylko rozkład pomieszczeń, ustawienie mebli czy zastosowane dodatki, ale też wybrane kolory. Energia (nazywana przez Chińczyków Qi) musi krążyć i to we właściwym kierunku. Żeby tak się stało, trzeba dopracować wiele rzeczy, w tym również zdecydować się na odpowiednie kolory i umieścić je we właściwym miejscu.

Czytaj też: Jak często malować mieszkanie? Malarz radzi, na co zwrócić uwagę 

Kolory a pomieszczenia. Który gdzie pasuje?

W naszych domach najczęściej królują kolory jasne, które sprawiają, że wnętrze wydaje się optycznie większe. To rzadko czysta biel — chyba że zestawiona z jakąś inną barwą. Biel pasuje jednak świetnie do pokoju dziecięcego i biura. Kojarzy się bowiem z czystą energią i wiarą we własne możliwości. Korzystnie wpływa na koncentrację i funkcje poznawcze.

Czerń z kolei jest na tyle ciemnym kolorem, że rzadko trafia bezpośrednio na ścianę. Jest za to barwą akcentującą - na przykład podkreśla jakieś miejsce czy kolor, gdy czarny jest jakiś detal czy dekoracja. W feng shui kolor ten wiąże się z osobistymi poszukiwaniami, głębią i karierą. Ze zrównoważonego połączenia bieli i czerni powstaje kolor szary. To barwa skupienia i wyciszenia, jednak dobrze jest zestawiać ją na przykład z kolorem białym lub czarnym. W przeciwnym wypadku może przygnębiać.

Czym charakteryzują się inne barwy i gdzie powinny trafić?

  • Kolor niebieski — najlepiej pasuje do wnętrz, w których spędzamy czas z rodziną. Będzie zatem pasował na przykład do salonu.

  • Kolor czerwony — w feng shui to barwa o najpotężniejszej mocy. Przynosi szczęście, sławę, a także silną ochronę. Lepiej jednak nie używać jej w nadmiarze, a jedynie w akcentach. W takiej postaci może trafić na przykład do salonu czy łazienki.

  • Kolor zielony — to barwa odnowy i regeneracji, która świetnie sprawdzi się w salonie i innych miejscach, gdzie spędzamy czas z rodziną. Warto wprowadzić do przestrzeni różne odcienie zieleni, a także liczne rośliny.

  • Kolor brązowy — symbolizuje stabilność i jest doskonałą bazą do aranżacji. Nadaje się na podłogi, ale też na przykład na sofę czy kanapę.

  • Kolor żółty — to kolor zdrowia, mądrości, ale też inspiracji czy wysokiej pozycji. Warto go używać jedynie w akcentach.

  • Kolor pomarańczowy — dodaje wnętrzom pozytywnej energii, przy czym przypisuje się mu symbolikę albo związaną z barwą czerwoną, albo żółtą i brązową, w zależności od tego, której z tych barw jest w nim więcej. Powstaje bowiem z połączenia czerwonego i żółtego.  

Fiolet to kolor władzy, kojarzący się też ze szlachetnością i bogactwem. Sprawdzi się znakomicie w bardziej oficjalnych wnętrzach.

Zobacz też:

Ten kolor "chłodzi", jak żaden inny. Na lato kup dodatki do mieszkania w tym odcieniu

Zawsze wygląda idealnie i przetrwa każdy upał. Jak wybrać sztuczną trawę na balkon?

Tak mieszkają Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko. Każdy z ich domów opływa luksusem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aranżacja wnętrz | ściany