Reklama
Reklama

Masz bardzo małą łazienkę? Postaw na te rozwiązania, a zyskasz przestrzeń

Ograniczona przestrzeń w łazience to zmora niejednego mieszkania bądź domu. Zaaranżowanie takiego pomieszczenia, aby było ładne i funkcjonale wydaje się dla wielu wręcz niemożliwe. Na szczęście wcale tak nie jest. Zastosowanie niektórych trików może sprawić, że z ciasnej i nieprzyjemnej łazienki powstanie komfortowe miejsce, idealne do relaksu. Podpowiadamy, na co dobrze postawić, urządzając łazienkę o małym metrażu.

Większość pomieszczeń w mieszkaniu w łatwy sposób można wyremontować, a nawet całkowicie przerobić. Łazienka bywa problematyczna, ponieważ zazwyczaj nie jest możliwe przerobienie jej, a tym bardziej powiększenie. Nie trzeba się wtedy załamywać, ponieważ aranżacja tej małej przestrzeni jest możliwa. Ciasna łazienka również może stać się funkcjonalna i estetyczna. Jak tego dokonać?

Istnieje wiele kreatywnych sposobów, które w przemyślany sposób wykorzystują dostępną przestrzeń, a także optycznie powiększają ją. Warto dodać, że wiele z nich nie wymaga dużych nakładów finansowych i radykalnych remontów. 

Postaw na te rozwiązania, aranżując łazienkę o małym metrażu

Jasne kolory w łazience oraz dobre oświetlenie to podstawa, aby pomieszczenie optycznie wyglądało na przestronne. Postaw na takie kolory jak biel, beż czy delikatne pastele. To idealne kolory do łazienki, które nie tylko wyglądają estetycznie, ale również optycznie powiększają przestrzeń. Dają poczucie świeżości i otwartej przestrzeni, a nie przytłoczenia tak jak w przypadku ciemnych kolorów. Jasne kolory zawsze będą dobrym rozwiązaniem do łazienki. Tak samo jest ze światłem. Postaw na jasne i rozproszone światło, które również optycznie powiększy pomieszczenie.  

Do jasnych powierzchni idealnie będzie się nadawać funkcjonalne wyposażenie. W przemyślany sposób wybierz meble o małych rozmiarach, które dobrze zagospodarują dostępną przestrzeń. Istnieje wiele rozwiązań takich jak półki pod sufitem czy podwieszane meble. Ważne, aby ich wielkość była adekwatna to metrażu łazienki. Na szczęście, coraz więcej producentów mebli posiada w swojej ofercie również takie o niestandardowych wymiarach. 

Obowiązkowym elementem małej łazienki jest duże lustro. To najlepsze rozwiązanie na optyczne powiększenie łazienki. Duże lustro na jednej ze ścian da poczucie większej przestrzeni. Oprócz tego warto postawić na lśniące i gładkie powierzchnie. Dobrze sprawdzą się tutaj polerowane płytki.  

Przeczytaj również: Twoje mieszkanie jest ciemne? W ten sposób rozjaśnisz je bez wydawania fortuny

Zrób to, a twoja łazienka będzie wydawać się większa

Podczas planowania łazienki warto również wziąć pod uwagę kilka rozwiązań, które pomogą zaoszczędzić ograniczoną przestrzeń. Projektując pomieszczenie, dobrze zamiast wanny wybrać prysznic. Skutecznie zaoszczędzi to miejsce i ułatwi utrzymanie czystości. Co więcej, kabina prysznicowa z przesuwanymi drzwiami zajmie jeszcze mniej miejsca, ponieważ otwierane drzwi nie będą dodatkowe zabierać przestrzeni.  

Jak już wiadomo, lustro to obowiązkowy element łazienki. Świetnym rozwiązaniem będzie szafka z lustrem, która nie tylko optycznie powiększy łazienkę, ale również da dodatkowe miejsce do przechowywania różnych akcesoriów. Im więcej przestrzeni do trzymania ręczników i kosmetyków, tym lepiej. 

Kiedy już łazienka zostanie odpowiednio zaprojektowana i zaaranżowana, warto regularnie ją sprzątać i dbać w niej o porządek. Nic tak nie dodaje poczucia przestrzeni, jak poukładane rzeczy i minimalizm. Dobrze również wprowadzić odrobinę zieleni do łazienki. Wszystko powinno być jednak z umiarem, ponieważ nadmierna ilość dodatków może przytłoczyć i niepotrzebnie zabrać, i tak już małą przestrzeń. 

Zobacz też:

Tak mieszka Małgorzata Kożuchowska. Elegancja i luksus

Aranżację balkonu zacznij od podłogi. Tanie i efektowne sposoby, które nie wymagają fachowców

Zapomnij o uciążliwym słońcu na balkonie. Tak zapewnisz sobie przyjemny cień

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: łazienka | aranżacja wnętrz