Reklama
Reklama

Jak umeblować salon? Tego nie może w nim zabraknąć!

Salon jest miejscem, w którym spędzamy wiele czasu. Wypoczywamy w nim, ale i przyjmujemy gości. Nic dziwnego, że chcemy, aby było to pomieszczenie schludne, wygodne i modne. W tym celu musimy zadbać o odpowiednie umeblowanie. Sprawdź, jak urządzić salon i czego nie może w nim zabraknąć.

Salon to pomieszczenie, w którym nie tylko przyjmujemy gości, czy urządzamy przyjęcia, ale też miejsce, gdzie domownicy spotykają się w wolnych chwilach, spędzają wspólnie czas i wypoczywają. To serce naszego domu, które powinno być jak najbardziej reprezentatywne. Podpowiadamy, jak umeblować salon, żeby nie tylko był funkcjonalny i wygodny, ale też stylowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do salonu?

Wybierając meble do salonu, przede wszystkim kierujmy się rozsądkiem, ponieważ powinny one służyć nam przez wiele lat. Z racji tego, że jest to pomieszczenie reprezentacyjne, warto zainwestować w najwyższej jakości meble, które nie tylko będą świetnie wyglądały, ale też będą trwałe i odporne na uszkodzenia. Dzięki temu zyskamy wyposażenie, które będzie dobrze wyglądało i nadawało się do użytku dłużej, niż jeden sezon.

Musimy podjąć decyzję, czy chcemy urządzić go w stylu minimalistycznym, skandynawskim, angielskim, czy też może nowoczesnym. Oczywiście podczas aranżacji salonu nie można zapomnieć o wzięciu pod uwagę rozmiarów pomieszczenia.

Sofa czy narożnik- czyli najważniejszy punkt salonu

Projektowanie salonu naszych marzeń powinniśmy rozpocząć od wyboru odpowiedniej sofy lub narożnika. Stanowią one centrum pomieszczenia i są podstawą do dalszej aranżacji salonu. Równocześnie wybierając odpowiednią sofę, musimy zadbać o to, aby mebel był nie tylko okazały i stylowy, ale przede wszystkim wygodny.

Wobec tego zarówno wygląd, jak i praktyczność powinny iść w parze. W związku z tym musimy zdecydować czy chcemy zakupić sofę, czy narożnik. Kwestię wyboru tego mebla do salonu warto podporządkować optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni i funkcjonalności. Oto kilka faktów, które pomogą nam podjąć decyzję w tym zakresie:

  • Narożniki są przestronniejsze - można polecić je większym rodzinom oraz wszystkim, którzy często przyjmują gości w salonie. Natomiast sofy charakteryzują się mniejszym rozmiarem.
  • Uniwersalność - mniejszy mebel to więcej możliwości aranżacyjnych. Wobec tego sofy sprawdzą się lepiej na wielu przestrzeniach w różnym stylu i o odrębnych wielkościach.
  • Funkcja spania - wiele sof i narożników wyposażonych jest w funkcję spania. Jednak w tej kategorii zdecydowaną przewagę zyskują narożniki, ponieważ ich wielkość pozwala na uzyskanie wygodnej i wystarczającej powierzchni przeznaczonej do zdrowego snu.

Komoda do salonu - jaką wybrać?

Komody coraz częściej wybierane są zamiast masywnych meblościanek do salonu. Świetnie sprawdzają się one w pomieszczeniach minimalistycznych, w których nie potrzebujemy zbyt dużej ilości mebli do przechowywania.

Wybór odpowiedniej komody jest bardzo ważny, ponieważ zaraz po sofie lub narożniku jest to najważniejszy mebel w pokoju dziennym. Służy on za tło dla dodatków oraz dekoracji, dlatego dobrym pomysłem będzie zakup komody w stonowanych kolorach o geometrycznym kształcie.

Do wyboru mamy zarówno komody wolnostojące, jak i bardziej nowoczesne, czyli wiszące, które nadają wnętrzu dodatkowej lekkości. Natomiast w przypadku, gdy komoda ma być jednym z centralnych punktów naszego salonu, to wtedy warto wybrać mebel charakterystyczny i definiujący styl naszego wnętrza. Dużą popularnością cieszą się meble z metalowymi dodatkami lub z oświetleniem LED.

Szafka RTV - centrum rozrywki

Wiele osób ma w salonie telewizor. W takim przypadku możemy także zakupić szafkę RTV. Będzie ona nie tylko podtrzymywała nasz telewizor, ale pomieści router, konsolę do gier lub sprzęt do odtwarzania muzyki.

Oczywiście szafka RTV powinna być wystarczająca szeroka, by stanowić stabilne oparcie dla sprzętu, ale musimy równocześnie pamiętać o tym, że zbyt duża szafka optycznie zmniejszy sam odbiornik, burząc proporcje wnętrza. Idealnym wyborem będzie model szerszy od przekątnej ekranu naszego telewizora o minimum 5-10 cm.

Meblościanka - czy nadal jest modna?

W przypadku, gdy potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania, idealnym rozwiązaniem są meblościanki. Co prawda często przywodzą one na myśl wnętrza z okresu PRL-u, jednak w tamtych czasach meblościanki były bardziej rozbudowane i zazwyczaj zajmowały powierzchnię całej ściany. Aktualnie ustąpiły one miejsca nowoczesnym projektom, łączącym estetykę i funkcjonalność. W dodatku ich design wpisuje się w różne style wnętrz.

Decydując się na meblościanki w łatwy, szybki i intuicyjny sposób zaaranżujemy przestrzeń. W dodatku wszystkie elementy będą spójne i stworzą zgraną całość. Równocześnie zyskamy wiele miejsca na przechowywanie. Co więcej, dzięki dodatkowym elementom takim jak przeszklone panele, czy oświetlenie LED możemy całkowicie odmienić wystrój naszego salonu.

Ławy i stoliki - niezbędnik kawowy

Kolejnym niezbędnikiem w pokoju dziennym jest stolik kawowy. Dzięki niemu możemy mieć pod ręką nie tylko filiżankę ulubionego napoju, ale i gromadzić blisko siebie wszystkie najpotrzebniejsze nam rzeczy. Stolik może także stanowić podstawę dla wszelkich dekoracji np. świec, kwiatów czy lampionów.

Natomiast, jeśli w salonie nie mamy miejsca na dodatkowy stół, przy którym spożywamy posiłki, to dobrym rozwiązaniem będzie ława. Jest ona zdecydowanie większa niż stolik kawowy, co daje nam więcej możliwości zarówno podczas codziennego funkcjonowania, jak i wtedy, gdy przyjmujemy gości.

Coś dla zaczytanych - jak stworzyć domową biblioteczkę?

Często w salonie decydujemy się również na ekspozycję naszych książek. Domowa biblioteczka może spełniać nie tylko praktyczne funkcje, ale i wnosić walory estetyczne do naszego pomieszczenia. Do wyboru mamy następujące opcje:

  • Klasyczna biblioteczka - zawiera wiele półek i stoi na podłodze. Ze względów bezpieczeństwa może być też przymocowana do ściany.
  • Biblioteczka ścienna lub regał ścienny - są przymocowane do podłogi i nie mają nóg. Wyróżniają się elegancją i lekkością, ale tego typu mebel nie może być zbytnio obciążony.
  • Biblioteczka narożna lub regał narożny -  mają prosty kąt i można ustawić je w nieużywanym narożniku pokoju. To dobry sposób na zoptymalizowanie przestrzeni.
  • Witryna - to mebel stojący, przeważnie zawierający szuflady i dużą, przeszkloną przestrzeń do ekspozycji przedmiotów. Można w niej przechowywać m.in. książki.

Czytaj również:

Jak urządzić małą sypialnię - pomysły, zdjęcia, porady

Rośliny do pokoju dziecka. Jakie kwiaty doniczkowe wybrać?

Zobacz też:

Ten kolor "chłodzi", jak żaden inny. Na lato kup dodatki do mieszkania w tym odcieniu

Zawsze wygląda idealnie i przetrwa każdy upał. Jak wybrać sztuczną trawę na balkon?

Tak mieszkają Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko. Każdy z ich domów opływa luksusem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aranżacja wnętrz | salon