Reklama
Reklama

Te kwiatki idealnie nadają się do pokoju dziecka! Sprawdź, które gatunki są bezpieczne

Wybór roślin doniczkowych do pokoju dziecka jest bardzo ważny. Najmłodsi są bardzo ciekawi świata i często dotykają roślin lub nawet zjadają kawałek kwiatka. Może być to bardzo niebezpieczne dla dziecka, ponieważ niektóre rośliny są silnie trujące. Wobec tego warto wiedzieć, jakie kwiaty doniczkowe wybrać do dziecięcego pokoju, aby zapewnić swoim pociechom pełne bezpieczeństwo. Sprawdź, jakie gatunki będą najlepsze.

Rośliny doniczkowe są ważnym elementem wystroju wnętrz. Ładnie się prezentują, pozytywnie wpływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jednak nie wszystkie gatunki są polecane  jako kwiaty do pokoju dziecka. 

Jakich kwiatów doniczkowych do pokoju dziecka należy unikać?

Bardzo ważne jest unikanie stawiania w pokoju dziecka trujących kwiatów doniczkowych. Zawierają one niekorzystne związki chemiczne, które mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego, a czasem nawet nerwowego czy sercowo-naczyniowego.

Do trujących roślin doniczkowych zaliczamy m.in.:

·   Difenbachię,

·   Anturium,

·   Monsterę dziurawą,

·   Filodendrona,

·   Skrzydłokwiat,

·   Bluszcz kwiatowy,

·   Wiloczmlecz lśniący i wilczomlecz piękny,

·   Oleander pospolity,

·   Barwinek różowy

Oprócz tego warto unikać kwiatów doniczkowych o ostro zakończonych liściach, które mogłyby zranić dziecko. Jest to m.in. dracena, juka domowa, ananas Tricolor czy echmea. Nie powinniśmy także stawiać kwiatów doniczkowych z kolcami, takich jak kaktusy czy róże miniaturowe.

Jakie kwiaty wybrać do dziecięcego pokoju?

Szeroki wybór kwiatów doniczkowych sprawia, że bez problemy znajdziemy takie,  które nie będą zagrażać życiu ani zdrowiu naszego dziecka.

Oto najlepsze kwiaty doniczkowe do dziecięcego pokoju:

Gerbera – jest to ciekawy kwiat doniczkowy, który ma duże i trwałe kwiaty na silnych łodygach. Jest całkowicie bezpieczny dla dzieci i bardzo łatwy w uprawie. Na pewno będzie stanowił piękną dekorację pokoju ze względu na szeroką gamę barw od zimnych bieli aż po ciepłe czerwienie.

Zielistka - jest jednym z łatwiejszych w uprawie kwiatów doniczkowych do pokoju dziecka.. Latem na zielistce pojawiają się białe kwiaty. Po kwitnieniu na pędach zielistki wyrastają młode rośliny, które z czasem też puszczają korzenie.

Peperomia -  inaczej określana też jako pieprzówka i jest to popularna roślina doniczkowa. Wyróżnia ją karbowana powierzchnia delikatnych, sercokształtnych, ciemnoczerwonych liści. Latem pojawiają się na niej białe kwiatostany, rosnące na wiotkich łodygach.

Trzykrotka pasiasta – to silnie rosnąca roślina o błyszczących liściach. Interesująco prezentuje się jako kwiat doniczkowy do pokoju dziecka, a równocześnie jest kwiatem łatwym w uprawie. Można spotkać odmiany o ciemnozielonych, srebrzystopaskowanych liściach, z czerwonym połyskiem lub jasnozielonych.

Dlaczego warto ustawić w pokoju dziecka rośliny?

Wiele osób zastanawia się, czy warto ustawić w pokoju dziecka rośliny. Oto kilka powodów, dlaczego powinniśmy zdecydować się na kwiaty doniczkowe w pomieszczeniu naszych pociech:

  • Naukowcy twierdzą, że samo patrzenie na kolor zielony koi nerwy. Wobec tego rośliny w pokoju maluszka poprawią jego samopoczucie.
  • Według zasad feng shui, rośliny w otoczeniu pozytywnie wpływają na zdolność koncentracji.  Zadziała to pozytywnie na dzieci w wieku szkolnym.
  • Własna roślina daje dzieciom możliwość nauki odpowiedzialności. Angażowanie dziecka w pielęgnację rośliny może mieć pozytywne skutki w  przyszłości. W tym celu możemy od czasu do czasu pozwolić mu np. podlewać roślinę.

Zobacz też:

Tak mieszka Małgorzata Kożuchowska. Elegancja i luksus

Aranżację balkonu zacznij od podłogi. Tanie i efektowne sposoby, które nie wymagają fachowców

Zapomnij o uciążliwym słońcu na balkonie. Tak zapewnisz sobie przyjemny cień

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aranżacja wnętrz | kwiaty