Reklama
Reklama

Aranżację balkonu zacznij od podłogi. Tanie i efektowne sposoby, które nie wymagają fachowców

Zastanawiasz się nad urządzaniem balkonu? Jeśli tak, to zacznij aranżację przestrzeni od podłogi. Pamiętaj, że musi być odporna na różne warunki atmosferyczne. Co zatem wybrać? Drewno czy płytki ceramiczne? A może inny materiał? Przedstawiamy różne inspiracje.

Urządzanie lub renowację balkonu najlepiej zacząć od podłogi - to właśnie ona ma być odporna na słońce, deszcz i mróz. Dzięki temu będzie nam służyć przez wiele lat. Musimy dokonać właściwego wyboru, w przeciwnym wypadku dojdzie do wymiany lub naprawy, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sprawdź najlepsze propozycje materiałów i udekoruj swoją podłogę

Jaka jest najtańsza podłoga na balkon?

Najtańszym i najpopularniejszym materiałem na podłogę są płytki gresowe. Kładziemy je na równej powierzchni, którą uprzednio gruntujemy, smarujemy mrozoodpornym klejem i elastyczną fugą. 

Polecamy zakup płytek gresowych mrozoodpornych, antypoślizgowych i odpornych na ścieranie. Najlepiej wybierać jaśniejsze kolory, ponieważ ciemniejsze szybciej nagrzewają się od słońca. Niektóre z nich wyglądają jak drewno lub bruk, co umożliwia ciekawą aranżację podłogi. Ten materiał kupimy tanio, bo już od 30 zł za m2. 

Inną, tanią podłogą na balkon, która jest odporna na mróz i deszcz, jest sztuczna trawa. Cechuje ją miękkość, a także łatwa pielęgnacja. Ten materiał wystarczy odkurzyć za pomocą odkurzacza. 

Drewniana podłoga na balkon. Jakie drewno wybrać?

Jeśli chcemy mieć drewnianą podłogę na balkonie, to musimy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Warto zatem kupić drewno egzotyczne o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne np. bambus, merbau, sapeli, ipe. Pamiętajmy, aby zaimpregnować taką podłogę na balkonie dwa razy w roku, dzięki czemu będzie odporniejsza na wilgoć i mróz. 

Tańsza opcja to imitacja naturalnego drewna, czyli deska kompozytowa, montowana na legarach. Musimy zabezpieczyć ją przed deszczem i mrozem, ponieważ nie jest aż tak szczelna i może tworzyć się pod nią wilgoć. 

Na balkon możemy też położyć drewniany podest. Ma on formę drewnianych paneli, które z powodzeniem położymy na starych płytkach, łącząc je na zatrzask. Jeśli chcemy dopasować ten materiał do narożników lub filarów, to wystarczy go przyciąć.

Zobacz też:

Pamiętaj o tym, wybierając oświetlenie na poddasze. Tak zyskasz jasną i funkcjonalną przestrzeń

Urządzanie balkonu. Dzięki tym dodatkom zmieni się w przytulną przestrzeń relaksu

Mając brązowe meble w salonie, postaw na takie dodatki. Stworzą doskonały duet z brązem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: balkon