Reklama
Reklama

Zaskakujące odkrycie naukowców – niektóre rośliny wydają dźwięki, gdy są zestresowane

Świat roślin wciąż zaskakuje, a naukowcy nieustannie odkrywają nowe elementy, które charakteryzują to środowisko. Jednak jedne z najnowszych badań przeprowadzonych w Tel Awiwie mogą naprawdę zaskoczyć, ponieważ okazuje się, że rośliny komunikują się również poprzez wydawanie dźwięków. Sprawdź, dlaczego rośliny emitują odgłosy i jaka informacja się za nimi kryje.

Czy rośliny wydają dźwięki?

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie udowodnili, że rośliny potrafią wydawać dźwięki. Co więcej, udało im się nawet zarejestrować odgłosy różnych gatunków. Okazało się, że zazwyczaj rośliny wydobywały je z siebie w stresujących sytuacjach, np. gdy nie były podlewane przez kilka dni lub kiedy podcinano im łodygi. 

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Cell”.

W celu sprawdzenia dźwiękowych możliwości roślin zostały one zamknięte w komorze akustycznej, umieszczonej w piwnicy, co miało zapobiec przedostawaniu się innych dźwięków z otoczenia. 

Okazy zostały otoczone mikrofonami ultradźwiękowymi, które rejestrowały częstotliwości 20-250 kHz. Warto dodać, że górną granicą słyszalności dorosłego człowieka jest 16 kHz. Badania pozwoliły zarejestrować dźwięki, które przypominały pyknięcie i miały częstotliwość 80 kHz.

Co więcej, podczas eksperymentu porównywano nagrania zdrowych okazów roślin oraz tych, które narażono na stres. Wyniki wykazały, że rośliny, których nie narażano na stres wydawało średnio mniej niż jeden dźwięk na godzinę, natomiast te zestresowane – pozbawione wody lub podcinane, emitowały w tym samym czasie dziesiątki dźwięków.

Wyniki badań zrewolucjonizują świat roślin

Nagrania zostały poddane analizie przy użyciu sztucznej inteligencji. Dzięki temu można było odróżnić nie tylko dźwięki konkretnych gatunków, ale także określić ich poziom stresu. Częstotliwość oraz głośność odgłosów miała zmieniać się w zależności od stanu danej rośliny.

Badania wykazały, że świat roślin jest pełen dźwięków oraz zawiera informacje sygnalizujące o niedoborze wody czy uszkodzeniach danych okazów. Jednak naukowcy dodają, że mimo tego, że możemy usłyszeć tę informację i współczuć roślinom ich bólu, nie ma jednak nadal ostatecznych dowodów na to, że rośliny mają "uczucia" w ludzkim znaczeniu tego słowa.Informacja o akustycznych możliwościach roślin może okazać się bardzo pomocna dla rolnictwa. 

Na przykład, rośliny pomidora wydają dźwięki stresu, zanim zaczną wyglądać na odwodnione, więc badacze planują połączyć monitoring wizualny i akustyczny, co może dać efektywniejsze wyniki uprawy. Obecnie jednak prowadzenie takiego monitoringu na szeroką skalę jest niemożliwe, zarówno ze względu na wymagania sprzętowe, jak i koszty całego przedsięwzięcia. Być może w przyszłości wiedza ta zostanie wykorzystana do stworzenia nowoczesnych systemów monitorujących poziom nawodnienia upraw.

Z pewnością jednak jest to ciekawostka, które rewoluocjonizuje nasze dotychczasowe spojrzenie na świat roślin.

Dla kogo słyszalne są dźwięki, które wydają rośliny?

Człowiek nie jest w stanie usłyszeć dźwięków emitowanych przez rośliny. 

Według naukowców takie dźwięki mogą zostać wykryte przez niektóre zwierzęta, takie jak m.in.:

·   nietoperze,

·   gryzonie,

·   owady

Są one w stanie nie tylko usłyszeć te wysokie częstotliwości, ale i również potrafią wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski i przetworzyć nadawane informacje. Prawdopodobne jest także to, że same rośliny mogą reagować na emitowane przez siebie sygnały.

Zobacz też:

Potrafisz podać wynik z pamięci? Wiele osób się myli

W tym dniu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Ty też wtedy się urodziłeś?

​Zagadka z piramidą pokonała internautów. Tylko geniusz może ją rozwiązać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda