Reklama
Reklama

Uwaga! ​Jadowity ssak zauważony w polskich lasach. Dziennie zjada prawie tyle, ile waży

Polska nie kojarzy się z niebezpiecznymi czy jadowitymi zwierzętami. W tej grupie wyróżnić można niedźwiedzia czy żmiję zygzakowatą, choć nie są to najgroźniejsze osobniki na świecie. Ostatnio w polskich lasach pojawił się jednak jadowity... ssak. Takich przypadków nie spotyka się zbyt wiele. Sprawdź, gdzie mieszka ten zwierzak.

O zauważeniu tego ssaka poinformowały Lasy Państwowe. Ryjówka aksamitna pojawiła się w nadleśnictwie Piwniczna w województwie małopolskim.

Ryjówka aksamitna — co to za zwierzę?

Ten gatunek małego ssaka pochodzi z rodziny ryjówkowatych. Nie jest zagrożony wyginięciem i występuje w Europie (centralnej, północnej i wschodniej) oraz zachodniej Azji. Długość ciała ryjówki aksamitnej wynosi do 8 cm, a ogona ok. 4 cm. Waga dorosłych osobników osiąga poziom... 12 gramów. Można je spotkać w lasach liściastych lub mieszanych, a także łąkach czy nawet w ogrodach. Zwykle budują gniazda pod ziemią.

Ryjówka aksamitna żywi się przede wszystkim owadami, pająkami i ślimakami, ale także padliną. Je dużo i często. Osobniki tego gatunku są aktywne przez całą dobę, żerują co 2-3 godziny, a ilość spożywanego dziennie pożywienia może oscylować między 80 a 90 proc. masy ciała. Jeśli przez 10 godzin nic nie zje — umiera. Ryjówki aksamitne budują gniazda na całe życie, są raczej niegościnne i agresywnie reagują na pojawienie się na ich terytorium innej ryjówki.

Czy jad ryjówki aksamitnej jest groźny dla człowieka?

Na terenie Polski występują trzy jadowite ssaki: rzęsorek rzeczek, rzęsorek mniejszy oraz właśnie ryjówka aksamitna. Zwierzę z rodziny ryjówkowatych wyposażone jest w gruczoły, które wytwarzają jad uszkadzający czerwone krwinki. Dzięki temu ryjówki aksamitne mogą skutecznie polować, by zapewnić sobie przetrwanie. Jest to kluczowe, w momencie, gdy codzienna porcja pożywienia wynosi tyle, ile masa ciała zwierzęcia. Warto jednak pamiętać, że jad ryjówki aksamitnej nie jest groźny dla człowieka, a zwierzę nie zaatakuje nas, lecz będzie chciało uciec.

Gdzie znajduje się nadleśnictwo Piwniczna?

Nadleśnictwo Piwniczna podlega administracyjnie pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie. Znajduje się na terenie województwa małopolskiego. W jego granicach znajduje się siedem rezerwatów przyrody, a także część Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Na nadleśnictwo Piwniczna składa się 12 leśnictw, które zajmują w sumie powierzchnię ponad 126 km kw. Jednak nie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spotkać ryjówkę aksamitną, gdyż jest ona jednym z najbardziej pospolitych ssaków w naszym kraju.

Zobacz też:

Te 3 produkty mogą zabić twojego psa. Unikaj ich jak ognia

Dlaczego telefon się przegrzewa? Sprawdź, gdzie popełniasz błąd

Tatrzański Park Narodowy udostępnia niezwykły film. To bardzo rzadkie zwierzęta, nazywane „duchami lasu”

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | zwierzęta