Reklama
Reklama

Uwaga! ​Jadowity ssak zauważony w polskich lasach. Dziennie zjada prawie tyle, ile waży

Polska nie kojarzy się z niebezpiecznymi czy jadowitymi zwierzętami. W tej grupie wyróżnić można niedźwiedzia czy żmiję zygzakowatą, choć nie są to najgroźniejsze osobniki na świecie. Ostatnio w polskich lasach pojawił się jednak jadowity... ssak. Takich przypadków nie spotyka się zbyt wiele. Sprawdź, gdzie mieszka ten zwierzak.

O zauważeniu tego ssaka poinformowały Lasy Państwowe. Ryjówka aksamitna pojawiła się w nadleśnictwie Piwniczna w województwie małopolskim.

Ryjówka aksamitna — co to za zwierzę?

Ten gatunek małego ssaka pochodzi z rodziny ryjówkowatych. Nie jest zagrożony wyginięciem i występuje w Europie (centralnej, północnej i wschodniej) oraz zachodniej Azji. Długość ciała ryjówki aksamitnej wynosi do 8 cm, a ogona ok. 4 cm. Waga dorosłych osobników osiąga poziom... 12 gramów. Można je spotkać w lasach liściastych lub mieszanych, a także łąkach czy nawet w ogrodach. Zwykle budują gniazda pod ziemią.

Ryjówka aksamitna żywi się przede wszystkim owadami, pająkami i ślimakami, ale także padliną. Je dużo i często. Osobniki tego gatunku są aktywne przez całą dobę, żerują co 2-3 godziny, a ilość spożywanego dziennie pożywienia może oscylować między 80 a 90 proc. masy ciała. Jeśli przez 10 godzin nic nie zje — umiera. Ryjówki aksamitne budują gniazda na całe życie, są raczej niegościnne i agresywnie reagują na pojawienie się na ich terytorium innej ryjówki.

Czy jad ryjówki aksamitnej jest groźny dla człowieka?

Na terenie Polski występują trzy jadowite ssaki: rzęsorek rzeczek, rzęsorek mniejszy oraz właśnie ryjówka aksamitna. Zwierzę z rodziny ryjówkowatych wyposażone jest w gruczoły, które wytwarzają jad uszkadzający czerwone krwinki. Dzięki temu ryjówki aksamitne mogą skutecznie polować, by zapewnić sobie przetrwanie. Jest to kluczowe, w momencie, gdy codzienna porcja pożywienia wynosi tyle, ile masa ciała zwierzęcia. Warto jednak pamiętać, że jad ryjówki aksamitnej nie jest groźny dla człowieka, a zwierzę nie zaatakuje nas, lecz będzie chciało uciec.

Gdzie znajduje się nadleśnictwo Piwniczna?

Nadleśnictwo Piwniczna podlega administracyjnie pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie. Znajduje się na terenie województwa małopolskiego. W jego granicach znajduje się siedem rezerwatów przyrody, a także część Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Na nadleśnictwo Piwniczna składa się 12 leśnictw, które zajmują w sumie powierzchnię ponad 126 km kw. Jednak nie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spotkać ryjówkę aksamitną, gdyż jest ona jednym z najbardziej pospolitych ssaków w naszym kraju.

Zobacz też:

Potrafisz podać wynik z pamięci? Wiele osób się myli

W tym dniu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Ty też wtedy się urodziłeś?

​Zagadka z piramidą pokonała internautów. Tylko geniusz może ją rozwiązać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | zwierzęta