Tak robiono pizzę w starożytności. Przepis sprzed 2 tys. lat
Ostatnim odkryciem podczas prac archeologicznych w Pompejach, niedaleko Neapolu, jest malowidło sprzed 2000 lat. Zdaniem naukowców prawdopodobnie przedstawia „przodka” współczesnej pizzy. Czym starożytna pizza różniła się od dzisiejszej?
Oryginalna pizza neapolitana została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2017 roku. Aktualnie typ neapolitański zalicza się do najczęściej reprodukowanego rodzaju pizzy spośród wszystkich odmian. Wyróżnia się delikatnym ciastem, lekkością i dużą wilgotnością.
Pizzę neapolitańską należy przygotowywać w piecu generującym temperaturę do 800°C. Ciasto powinno mieć poziom wilgotności na pułapie od 58% do 65%. Żeby wykonać danie zgodnie z recepturą, trzeba wykorzystać składniki pochodzenia włoskiego m.in. pomidory San Marzano z regionu Agro-Sarnese-Nocerino. Wskazówką w poszukiwaniu oryginalnych, regionalnych artykułów z obszaru Półwyspu Apenińskiego, jest certyfikat DOP.
Malunek znaleziono w Pompejach zaledwie 23 kilometry od Neapolu. Został naniesiony na ścianę jednego ze starożytnych domostw. Zachował się w znakomitym stanie i można wyraźnie zobaczyć jego szczegóły.
Wygląda na to, że starożytna pizza nie była przygotowywana w takiej formie, jaką znamy z większości pizzerii. Na wierzchniej stronie nie znajdują się popularne składniki takie jak: pomidory i mozzarella. W Pompejach przygotowywano raczej pizzę na wzór focacci i doprawiano ją przyprawami.
Sugerując się malunkiem, można stwierdzić, że mieszkańcy Pompejów spożywali pizzę wraz z winem (na obrazie widać złotych puchar), a także suszonymi owocami. Całość podawano na srebrnej tacy.
Znakomicie zachowany malunek odkryto w Pompejach – mieście zniszczonym niemal 2000 lat temu przez erupcję Wezuwiusza. Co ciekawe, o tragedii świat dowiedział się dopiero w XVI wieku. Aktualnie prowadzone są intensywne prace archeologiczne, które mają na celu powstrzymanie lat rozkładu i zaniedbań.
Malunek znajdował się na ścianie holu domu, przy którym mieściła się lokalna piekarnia. Archeolodzy i zwykli ludzie zastanawiają się, jakie jeszcze ciekawostki kryją przed światem starożytne ruiny Pompejów. Wciąż 1/3 miasta jest przysypana popiołem.
Teraz dowiedzieliśmy się, jak daleko "zaszła" początkowo skromnie przygotowywana pizza. Z biednych obszarów południowych Włoch rozprzestrzeniła się na całym świecie. Przygotowuje ją się w przydrożnych barach, domach, a także 5-gwiazdkowych restauracjach.
Zobacz też:
Zagadka z podstawówki. A jednak dorośli mają problem z jej rozwiązaniem
Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?
Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?