Ta zagadka podzieliła internautów. Poprawny wynik to rzadkość
Matematyczne zagadki to doskonały sposób na sprawdzenie swojej wiedzy z czasów szkolnych. Co ciekawe, dostarczają przy tym sporo rozrywki, ale i emocji, gdyż rozpalają żarliwe dyskusje wśród internautów. Wymiany zdań toczą się na temat poprawnego wyniku, który jak wiadomo, może być tylko jeden. Sprawdź, jak ty sobie poradzisz z tym “prostym” działaniem matematycznym.
Jedno z pozoru proste działanie matematyczne i multum różnych rozwiązań, choć w rzeczywistości poprawny wynik może być tylko jeden. Ta “banalna" zagadka matematyczna podzieliła internautów swoją podchwytliwością, gdyż na pierwszy rzut oka to nic szczególnego, lecz okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Działanie sieje jednak zamęt w Internecie, ponieważ większość osób podaje zły wynik. Jak będzie w twoim przypadku?
Po Internecie krążą liczne zagadki matematyczne, które są doskonałym sposobem na trening logicznego myślenia oraz koncentracji. To także dobra zabawa i jak się okazuje, temat do wielu dyskusji. Te zdają się nie mieć końca, choć poprawne rozwiązanie może być tylko jedno. Tak też jest w przypadku tej zagadki matematycznej.
Z pozoru wydaje się być prostym działaniem z podstawówki. W końcu to zwykłe wyrażenie z nawiasem, w połączeniu z dodawaniem i odejmowaniem, a do tego nieduże liczby. Wystarczy jednak chwila nieuwagi oraz brak odpowiedniej wiedzy, by zamiast poprawnego wyniku, uzyskać zupełnie coś innego, o co można toczyć żarliwą dyskusję niemającą końca.
Kluczem do sukcesu w przypadku tej, jak i wielu innych zagadek matematycznych, jest kolejność wykonywania działań. To żelazna reguła, bez której poprawne rozwiązanie jest niemożliwe do osiągnięcia. W jej myśl na początku należy rozwiązać wyrażenie w nawiasie, potem pierwiastkowanie i potęgi, mnożenie i dzielenie, a na końcu dodawanie i odejmowanie. W przypadku równorzędnych działań liczy się natomiast kolejność zapisu. Teraz rozwiązanie tej zagadki powinno być rzeczywiście proste. Podejmujesz wyzwanie?
Zobacz także: Z pozoru łatwa zagadka matematyczna. A jednak myli nawet najlepszych
Działanie 12+6:2(3+1)-5 ma w sobie kilka haczyków, na które łatwo się złapać. Mają one związek z brakiem wiedzy o kolejności wykonywania działań. Można iść od razu za kolejnością zapisu lub najpierw pomnożyć nawias, zamiast dzielić. Opcji na nieoprawny wynik jest tutaj całkiem sporo, dobrze więc dowiedzieć się, jaka liczba jest w rzeczywistości tym jedynym i prawidłowym rozwiązaniem.
Otóż w przypadku działania 12+6:2(3+1)-5 obliczenia należy zacząć od wyrażenia w nawiasie, tym samym otrzymujemy postać: 12+6:2x4-5. W myśl kolejności wykonywania działań przyszedł czas na dzielenie i mnożenie, zatem działanie przybiera postać 12+12-5. Tutaj już prosta droga do poprawnego wyniku, którym jest liczba 19.
Udało ci się uzyskać prawidłowe rozwiązanie? Jeśli tak, możesz być z siebie naprawdę dumny, gdyż właściwy wynik dla tej zagadki jest rzadkością. Choć nie należy do trudnych i skomplikowanych, przysparza sporo kłopotów. Jeśli tym razem ci się nie powiodło, nie martw się, tylko ćwicz dalej. W końcu czeka na ciebie jeszcze wiele innych zagadek matematycznych.
Zobacz też:
To zadanie pojawiło się w tym roku na maturze z matematyki. Dasz radę je rozwiązać?
To działanie rozwiązują tylko matematyczni geniusze. W jednym miejscu większość popełnia błąd
Ta zagadka matematyczna wygląda groźnie. Niewielu internautów podaje prawidłowy wynik