Reklama
Reklama

Szczury, rekiny, a nawet... króliki. Te zwierzęta naprawdę żyją w wulkanach!

Wulkany są fascynujące, ale jednocześnie nieprzewidywalne i skrajnie niebezpieczne. Z uwagi na skrajnie wysokie temperatury i toksyczne opary wielu ludziom trudno byłoby wyobrazić sobie tam życie. A jednak okazuje się, że na świecie istnieją stworzenia, które dzięki niezwykłej odporności na niesprzyjające warunki, mogą traktować je jako swój dom. Jakie zwierzęta żyją w wulkanach? Oto kilka najciekawszych gatunków.

  • Zwierzęta, które żyją w wulkanach, albo w ich bliskim sąsiedztwie wcale nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. 
  • Na naszej planecie istnieje wiele gatunków zdolnych do przetrwania w skrajnie niebezpiecznych warunkach. 
  • My jednak wybraliśmy dla was te najbardziej wyjątkowe. Przecież na pewno jesteście ciekawi, jak wygląda królik wulkaniczny

Legwan z Galapagos składa jaja w popiele wulkanicznym

Fernandina jest jedną z najpiękniejszych wysp należących do archipelagu Galapagos w Ekwadorze. Zamieszkują ją liczne niepowtarzalne stworzenia, do których zaliczyć możemy między innymi legwana galapagoskiego (z łac. Conolophus subcristatus). 

Z informacji na stronie BBC Earth dowiadujemy się, że samice tego gatunku legwanów nie tylko żyją w pobliżu wulkanu La Cumbre, ale i wykorzystują jego ciepło termiczne. Co roku wędrują z wybrzeża na szczyt ognistego giganta i schodzą po zboczach na dno krateru. 

Składają tam jaja w ciepłym popiele, który ma idealną temperaturę do inkubacji tych jaszczurek. Podobno są w stanie przewidzieć silne zagrożenie erupcją. Gdy wyczują zwiększoną aktywność wulkaniczną, po udają się w bezpieczniejsze miejsce.

Flamingi odporne na toksyczny i wysokie temperatury

Ol Donyo Lengai w Tanzanii nie uchodzi za spokojne miejsce. Wręcz przeciwnie, jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w całej Afryce, a w jego bliskim sąsiedztwie znajduje się jezioro Natron. 

Jest ono uznawane za jeden z najbardziej toksycznych zbiorników wodnych na świecie, ale pomimo tego wodę z niego chętnie piją flamingi małe (phoenicoparrus minor). Zwierzęta chętnie żywią się również wulkanicznymi glonami. Jak widać, zasadowość, toksyny i temperatura jeziora powyżej 40 stopni Celsjusza nie stanowią dla nich problemu. 

Królik wulkaniczny to najsłodsze zwierzę żyjące w wulkanach

Królik wulkaniczny (z łac. Romerolagus diazi) to chyba najsłodsze zwierzę zamieszkujące zbocza wygasłych wulkanów w Meksyku. Żyje od 7 do 9 lat, prowadząc głównie nocny tryb życia. Ten niezwykły gatunek szczególnie upodobał sobie tereny nieopodal San Martín Texmelusán, na północno-wschodniej skarpie wulkanu Iztaccíhuatl. 

Można go jednak również spotkać przy wulkanach Popocatepetl, El Pelado i Tlaloc. Króliczak wulkaniczny żywi się trawami i korą drzew. Najprawdopodobniej nie tworzy własnych nor, a jego młode przychodzą na świat w szczelinach skalnych i opuszczonych norach

"Wulkaniczne rekiny", którym nie straszny jest zapach siarki

Głowomłot tropikalny i żarłacz jedwabisty to dwa rekiny, na które oceanografowie pod kierownictwem Brennana Phillipsa napotkali się w... aktywnym podwodnym wulkanie Kavaczi - na Wyspach Salomona. 

Niezwykłe drapieżniki zostały tam odkryte w 2015 roku i do dziś stanowią nie lada zagadkę dla naukowców. Okazuje się bowiem, że bez problemu funkcjonują w gorącej i bardzo zakwaszonej wodzie, która dla większości zwierząt byłaby nie do zniesienia. Towarzyszą im meduzy i mniejsze ryby. 

Oswojone szczury w wygasłym wulkanie to prawdziwy fenomen

Szczury Bosawi nie zachowują się podobnie jak większość podobnych im gryzoni. Nie wykazują agresji w stosunku do ludzi, a naukowcom, którzy się do nich zbliżyli, dały się nawet pogłaskać. Ich spokojne usposobienie wiąże się zapewne z oddaleniem siedliska naturalnego tych zwierząt od cywilizacji. Szczury Bosawi żyją bowiem w wygasłym i porośniętym lasem wulkanie Bosavi w Papui Nowej Gwinei. 

Zobacz też:

Wszyscy znamy zagadki z zapałkami, mało kto potrafi je rozwiązać. Spróbujesz?

Masz 10 sekund na rozwiązanie tego równania. Dasz radę?

Tego zadania z matematyki "nie da się rozwiązać"? Internauci są wściekli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta