Reklama
Reklama

Smartfony nie wytrzymują upałów – iPhone wydaje ostrzeżenie, na wyświetlaczach pojawia się dziwny komunikat

Naukowcy z NASA ostrzegają, że 2023 rok może być najcieplejszy w historii pomiarów temperatury. Prognozują też, że w 2024 będzie jeszcze goręcej. Jednym z efektów ubocznych upałów jest to, że urządzenia elektroniczne zaczynają się przegrzewać. Taką sytuację mogli zaobserwować m.in. użytkownicy iPhonów, na których zaczęły się pojawiać niecodzienne komunikaty.

Temperatury w Europie osiągają pułap, który pozwala sądzić, że wystąpią rekordowe upały, intensywniejsze nawet niż te w 2016 i 2020 roku, które zajmują ex aequo 1. miejsce. Żar zalewa także USA i Azję. 

Nie można przy tym pominąć El Niño – zjawiska klimatycznego, które polega na niezwykłym ociepleniu wód powierzchniowych we wschodniej części Oceanu Spokojnego. Wzorzec pogodowy ma bezpośredni wpływ na temperaturę na całym świecie i skutkuje potężnymi upałami. Jak w takich warunkach sprawują się iPhone’y? Smartfony ostrzegają swoich użytkowników.

Dlaczego iPhone’y działają źle podczas upałów?

W przypadku wystąpienia upałów sprzęt elektroniczny musi radzić sobie z dodatkowym obciążeniem. Ich pracę utrudnia wysoka temperatura. Przeszkodą jest również to, że urządzenia nie mają wbudowanych radiatorów, czy wentylatorów jak w przypadku komputerów.

Użytkowanie smartfona podczas upałów może zakończyć się jego uszkodzeniem. Istnieje nawet ryzyko wystąpienia zapłonu baterii. Jednak do najpowszechniejszych problemów związanych z korzystaniem z telefonu w trakcie gorących dni, zalicza się spowolnienie działania systemu oraz szybko rozładowująca się bateria.

iPhone’y wysyłają ostrzeżenia swoim użytkownikom

Apple wyposażyła swoje smartfony w system, który ostrzega swojego właściciela przed wysokimi temperaturami. W momencie, gdy telefon się zgrzeje, na ekranie pojawia się komunikat – "Temperatura: Musisz schłodzić iPhone’a przed użyciem go".

Co dzieje się w sytuacji, kiedy urządzenie wyświetla ostrzeżenie? Właściciel smartfona nie może korzystać ze większości funkcji smartfona. Dostępna jest tylko opcja wybrania numeru alarmowego. 

Ostrzeżenie pojawia się w sytuacji, kiedy temperatura w miejscu przechowywania jest wyższa niż  45°C. Dochodzi do tego najczęściej w momencie, gdy iPhone jest wystawiony na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Żeby ponownie móc korzystać z telefonu, konieczne jest jego ochłodzenie.

Jak usunąć ostrzeżenie o temperaturze w iPhonie?

Apple wyposażyło iPhone’y w mechanizmy, które chronią smartfon przed przegrzaniem. Kiedy temperatura przekracza dopuszczalną granicę, iPhone podejmuje próbę wyregulowania ciepła. Jest to niezbędne w kontekście ochrony komponentów wewnętrznych.

Użytkownik może pomóc swojemu iPhonowi powrócić do optymalnej temperatury. W tym celu należy:

  • zdjąć etui ochronne,
  • położyć telefon w zacienionym miejscu,
  • zapewnić cyrkulację powietrza.

Są też czynności, których nie należy wykonywać, aby schłodzić telefon – pomimo tego, że na pozór wydają się bezpieczne i skuteczne. Mowa tutaj o wkładaniu smartfona do lodówki, czy zamrażarki. Duży skok temperatury – przełożenie z miejsca gorącego do zimnego, również może doprowadzić do uszkodzenia smartfona, także ze względu na wilgotność. 

Zobacz też:

Te 3 produkty mogą zabić twojego psa. Unikaj ich jak ognia

Dlaczego telefon się przegrzewa? Sprawdź, gdzie popełniasz błąd

Tatrzański Park Narodowy udostępnia niezwykły film. To bardzo rzadkie zwierzęta, nazywane „duchami lasu”

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: technologia