Reklama
Reklama

Smartfony nie wytrzymują upałów – iPhone wydaje ostrzeżenie, na wyświetlaczach pojawia się dziwny komunikat

Naukowcy z NASA ostrzegają, że 2023 rok może być najcieplejszy w historii pomiarów temperatury. Prognozują też, że w 2024 będzie jeszcze goręcej. Jednym z efektów ubocznych upałów jest to, że urządzenia elektroniczne zaczynają się przegrzewać. Taką sytuację mogli zaobserwować m.in. użytkownicy iPhonów, na których zaczęły się pojawiać niecodzienne komunikaty.

Temperatury w Europie osiągają pułap, który pozwala sądzić, że wystąpią rekordowe upały, intensywniejsze nawet niż te w 2016 i 2020 roku, które zajmują ex aequo 1. miejsce. Żar zalewa także USA i Azję. 

Nie można przy tym pominąć El Niño – zjawiska klimatycznego, które polega na niezwykłym ociepleniu wód powierzchniowych we wschodniej części Oceanu Spokojnego. Wzorzec pogodowy ma bezpośredni wpływ na temperaturę na całym świecie i skutkuje potężnymi upałami. Jak w takich warunkach sprawują się iPhone’y? Smartfony ostrzegają swoich użytkowników.

Dlaczego iPhone’y działają źle podczas upałów?

W przypadku wystąpienia upałów sprzęt elektroniczny musi radzić sobie z dodatkowym obciążeniem. Ich pracę utrudnia wysoka temperatura. Przeszkodą jest również to, że urządzenia nie mają wbudowanych radiatorów, czy wentylatorów jak w przypadku komputerów.

Użytkowanie smartfona podczas upałów może zakończyć się jego uszkodzeniem. Istnieje nawet ryzyko wystąpienia zapłonu baterii. Jednak do najpowszechniejszych problemów związanych z korzystaniem z telefonu w trakcie gorących dni, zalicza się spowolnienie działania systemu oraz szybko rozładowująca się bateria.

iPhone’y wysyłają ostrzeżenia swoim użytkownikom

Apple wyposażyła swoje smartfony w system, który ostrzega swojego właściciela przed wysokimi temperaturami. W momencie, gdy telefon się zgrzeje, na ekranie pojawia się komunikat – "Temperatura: Musisz schłodzić iPhone’a przed użyciem go".

Co dzieje się w sytuacji, kiedy urządzenie wyświetla ostrzeżenie? Właściciel smartfona nie może korzystać ze większości funkcji smartfona. Dostępna jest tylko opcja wybrania numeru alarmowego. 

Ostrzeżenie pojawia się w sytuacji, kiedy temperatura w miejscu przechowywania jest wyższa niż  45°C. Dochodzi do tego najczęściej w momencie, gdy iPhone jest wystawiony na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Żeby ponownie móc korzystać z telefonu, konieczne jest jego ochłodzenie.

Jak usunąć ostrzeżenie o temperaturze w iPhonie?

Apple wyposażyło iPhone’y w mechanizmy, które chronią smartfon przed przegrzaniem. Kiedy temperatura przekracza dopuszczalną granicę, iPhone podejmuje próbę wyregulowania ciepła. Jest to niezbędne w kontekście ochrony komponentów wewnętrznych.

Użytkownik może pomóc swojemu iPhonowi powrócić do optymalnej temperatury. W tym celu należy:

  • zdjąć etui ochronne,
  • położyć telefon w zacienionym miejscu,
  • zapewnić cyrkulację powietrza.

Są też czynności, których nie należy wykonywać, aby schłodzić telefon – pomimo tego, że na pozór wydają się bezpieczne i skuteczne. Mowa tutaj o wkładaniu smartfona do lodówki, czy zamrażarki. Duży skok temperatury – przełożenie z miejsca gorącego do zimnego, również może doprowadzić do uszkodzenia smartfona, także ze względu na wilgotność. 

Zobacz też:

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

​Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: technologia