Reklama
Reklama

Opuszczone zamki — tajemnicze warownie i ich historie

Świetność Polski w dawnych czasach może odzwierciedlać ilość zamków na naszych ziemiach. Liczne budowle przez lata spełniały nie tylko funkcje obronne, ale również mieszkalne, reprezentacyjne, a nawet dyplomatyczne. Poznaj najpiękniejsze opuszczone zamki i tajemnicze warownie w Polsce.

Zamek Chojnik

Umiejscowiony na szczycie góry Chojnik, która jest położona na wysokości 627 m n.p.m., zamek króluje nad Jelenią Górą. Warownia została wybudowana w XIV wieku, a pierwsza wzmianka datowana jest na 1365 rok. Związana jest z nim również legenda o księżniczce Kunegundzie. Córka właściciela zamku kazała każdemu śmiałkowi chcącemu starać się o jej rękę objechać zamkowe mury w pełnej zbroi. Przez lata większość rycerzy spadała ze stromych zboczy, a pozostali rezygnowali z próby. Jedyny śmiałek, który przeszedł próbę, nie chciał zostać mężem Kunegundy, gdyż uważał ją za okrutną. Po tym zdarzeniu księżniczka rzuciła się w górską przepaść.

Zamek Krzyżtopór

Budowla znajduje się w miejscowości Ujazd (województwo świętokrzyskie), a data jej wzniesienia to pierwsza połowa XVII wieku. Po dawnej świetności pozostały jedynie mury, lecz dawne przekazy wskazują na naprawdę bogate wyposażenie zamku w latach jego świetności. W 2018 roku otrzymał status pomnika przyrody. Krzyżtopór był scenerią wielu filmów i seriali m.in. "Przyjaciel Wesołego Diabła", "Ojciec Mateusz" czy "Gabriel", a 2021 został wykorzystany w klipie filmowym gry "Lineage W", gdzie główną rolę odegrał znany z serialu "Gra o tron" aktor Kit Harington.

Zamek Ogrodzieniec

Położona we wsi Podzamcze w województwie śląskim budowla została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Jej położenie wśród wysokich skał i z prowadzącą do zamku wąską szczeliną wykorzystał Kazimierz Wielki. Wyposażony w kamienne mury posiadał wysoką wartość wojskową. Znacznych zniszczeń zamku dokonał potop szwedzki, a jego renowację rozpoczęto po II wojnie światowej. W Ogrodzieńcu kręcono niektóre sceny bitwy pod Sodden w serialu "Wiedźmin" produkowanym przez Netflix.

Zamek w Bodzentynie

Wybudowany w XIV wieku zamek był siedzibą biskupa krakowskiego i został ufundowany przez biskupa Floriana z Mokrska. Tę funkcję sprawował przez ponad 400 lat, a w międzyczasie został dwukrotnie przebudowany. Najpierw z budowli gotyckiej na renesansową, następnie z renesansowej na barokową. Gdy na początku XIX wieku biskupi przenieśli się do Kielc, zaczął popadać w ruinę. Dziś odwiedzany jest przede wszystkim w związku z legendami o ukrytych bogactwach.

Zamek w Czorsztynie

Jeden z najstarszych zamków na terenie Polski. Zamek w Czorsztynie położony jest nad Jeziorem Czorsztyńskim, czyli zbiornikiem powstały na rzece Dunajec. Budowa zakończona została prawdopodobnie w XIII wieku, natomiast rozbudową zajął się Kazimierz Wielki. Został splądrowany przez kozaków na początku XVIII wieku, a następnie po uderzeniu pioruna w 1790 roku spalił się dach. Prace zabezpieczające i konserwatorskie rozpoczęły się po II wojnie światowej, a od 1996 roku zamek w Czorsztynie jest udostępniony zwiedzającym.

Zamek w Drzewicy

Warownia w Drzewicy (województwo łódzkie) została wybudowana w XVI wieku. Z inicjatywą budowy obiektu wystąpił prymas Maciej Drzewicki (herbu Ciołek). W drugiej połowie XVIII wieku został przekazany siostrom bernardynkom, których dawny klasztor strawił pożar. Od początku XIX wieku budowla coraz bardziej niszczała m.in. przez pożar z 1814 roku. Warto wspomnieć, że od czasu ukończenia budowy nie był on w znaczący sposób przebudowywany.

Zamek w Mirowie

Wybudowany w połowie XIV wieku zamek należy do szlaku Orlich Gniazd. Na początku funkcjonował jako budowla obronna z wysokim murem i fosą. Na jego budowę składały się cztery fazy od XIV do XVII wieku. Został dotkliwie uszkodzony w czasie potopu szwedzkiego, a następnie opuszczony w 1787 roku. Część zdjęć do filmy “Nad rzeką, której nie ma", została zrealizowana w 1991 roku właśnie na zamku w Mirowie. Aktualnie nie jest udostępniony zwiedzającym ze względu na zagrożenie, jakie może stwarzać przebywanie w ruinach.

Zamek w Olsztynie

Jeden z najbardziej malowniczo położonych zamków w Polsce. Warownia wybudowana w XIII wieku znajduje się w Olsztynie niedaleko Częstochowy. Znajduje się na szlaku Orlich Gniazd. Czasy jego świetności to panowanie Kazimierza Wielkiego, gdy funkcjonował na pograniczu śląsko-małopolskim jako jeden z najbardziej warownych zamków. Został zaatakowany przez wojska austriackie w XVI wieku, a następnie podczas potopu szwedzkiego. W XIX wieku okoliczni chłopi pozyskiwali z ruin zamku w Olsztynie budulec.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Jeden z wielu zamków krzyżackich w Polsce, który został zbudowany na początku XIII wieku. Po rozbudowie na przestrzeni kolejnego wieku określany był jako jedna z najpotężniejszych twierdz państwa zakonnego. Został opuszczony w 1628 roku po wojnie polsko-szwedzkiej. Aktualnie ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym, a w piwnicach można spotkać wystawy, na które składają się, chociażby średniowieczne narzędzia tortur i makiety ówczesnych budowli. Zamek w Radzyniu Chełmińskim był jedną ze scenerii emitowanego w latach 70. serialu "Samochodzik i templariusze".

Zamek w Ząbkowicach Śląskich

Twierdza została zbudowana pod koniec XIII wieku jako zamek graniczny. Najpierw został wzniesiony w stylu gotyckim, a następnie przebudowany jako renesansowy zgodnie z projektem architekta Benedykta Reja. Problemy zamku w Ząbkowicach Śląskich rozpoczęły się już w połowie XVI wieku. Śmierć Reja, kryzys finansowy właścicieli, wojna trzydziestoletnia, potop szwedzki — te wszystkie sytuacje złożyły się na opuszczenie zamku w pierwszej połowie XVIII wieku. Stan warowni pogorszył pożar z 1784 roku. Obecnie funkcjonuje jako tzw. stała ruina.

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opuszczone miejsca | wakacje