Reklama
Reklama

Nietypowe zwierzęta domowe - egzotyczne gatunki zamiast psa czy kota

Egzotyczne gatunki również mogą zostać nietypowymi zwierzętami domowymi. Niektóre z nich można nawet legalnie hodować, bez konieczności spełnienia żadnych formalnych wymogów. Jednak równocześnie musimy zadbać o to, aby zapewnić tym zwierzakom warunki zbliżone do tych, które mają w naturze. Sprawdź, jakie nietypowe zwierzęta można mieć w swoim domu.

Egzotyczne zwierzęta wzbudzają fascynację, u wielu osób na tyle dużą, że decydują się na trzymanie takich okazów w domu. Są to często zwierzęta z niezwykle uroczą aparycją, jednak nie możemy zapominać, że są one równocześnie nadal osobnikami z natury dzikimi. Przedstawiamy nietypowe zwierzęta domowe, które mogą zostać naszymi nieszablonowymi pupilami.

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na egzotycznego pupila?

Decyzja o wzięciu do domu egzotycznego zwierzęcia powinna być przemyślana i podjęta z pełną świadomością, ile pracy i odpowiedzialności będzie wymagał od nas taki pupil. Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, że nie będzie on w dużej mierze przypominał nam typowego zwierzaka domowego, szczególnie, gdy chodzi o jego uosobienie.

Zachowanie takich pupili jest ściśle związane z tym, gdzie żyją zwierzęta egzotyczne. Musimy mieć świadomość, że są to gatunki, które zostały wyrwane z naturalnego środowiska, w którym człowiek pojawia się rzadko lub wcale. Co więcej, zwierzęta egzotyczne nigdy nie były stworzone do pracy czy towarzyszenia ludziom. Z tego powodu musimy szczególnie pamiętać o tym, że posłuszeństwo oraz uległość nie są ich naturalnymi cechami.

Decydując się na nietypowego pupila, musimy być gotowi na dużą ilość pracy podczas jego wychowywania. Są to zwierzęta w większości niechętne do współpracy oraz podejmowania nauki. Jako przyszli właściciele musimy mieć świadomość, że raczej będziemy dla nich osobą, która je karmi niż przyjacielem.

Oprócz tego musimy również zadbać o to, aby zapewnić zwierzęciu warunki maksymalnie zbliżone do tych, jakie panują w jego naturalnym środowisku. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu mieszkania lub domu w taki sposób, żeby zwierzak nie mógł go opuścić, ponieważ dla egzotycznego osobnika, ucieczka na wolność jest równoznaczna ze śmiercią.

Fenek - uroczy, ale nieufny towarzysz

Fenek jest jednym z egzotycznych zwierząt domowych, które cieszą się największą popularnością. Jest to zasługa między innymi jego nietypowej urody. Z racji tego, że jest on najmniejszym przedstawicielem rodziny psowatych, sprawia to, że przypomina on małego psa lub kota z wielkimi uszami.

Mimo uroczego wyglądu fenek pod względem zachowania nie przypomina żadnego domowego pupila. Jest to zwierzę z natury zdystansowane i nieufne. Nie potrzebuje on towarzystwa człowieka i nie będzie okazywać wdzięczności jak inne zwierzaki domowe. Co więcej, fenki mogą zachowywać się agresywnie, również wobec dzieci. Musimy mieć na uwadze to, że decydując się na takie zwierzę, czeka nas wiele trudnej pracy, jednak nie jest to zadanie niemożliwe do wykonania.

Oprócz tego opiekun fenka musi zapewnić mu odpowiednie warunki, przede wszystkim, jeśli chodzi o kwestię żywienia. W naturze są one mieszkańcami pustynnych obszarów północnej Afryki oraz Półwyspu Arabskiego, a ich jadłospis składa się głównie z ptaków, niewielkich gadów, owadów oraz jaj.

Skunks - jego zapach nie będzie problemem

Informacja o tym, że skunks również może być zwierzęciem domowym, jest dla wielu osób szokująca. Są to przecież spokrewnione z łasicami zwierzęta, których jednak ludzie wolą nie spotykać na swojej drodze ze względu na specyficzny zapach. Związany jest on z tym, że przestraszone zwierzę broni się, opryskując zagrożenie drażniącą oczy i nos cieczą, której odór jest bardzo trudny do wywabienia. Jednak posiadanie takiego pupila w domu jest możliwe, dzięki temu, że osobniki, które pochodzą z hodowli, pozbawione są gruczołów wytwarzających tę naturalną broń zwierzęcia.

Dodatkowo skunks świetnie sprawdza się w roli domowego zwierzaka, ponieważ ma on kilka cech, które sprawiają, że jest wspaniałym pupilem. Skunksy z natury są spokojne, mają leniwe uosobienie i nie charakteryzują ich agresywne zachowania. Co więcej, gdy skunks już przyzwyczai się do swojego opiekuna, zgodzi się nawet na małą wymianę czułości. Jednak równocześnie mając to zwierzę w domu, nie możemy liczyć na jego posłuszeństwo.

Kapibara - król internetu jako domowy pupil

Kapibary, które naturalnie występują w Ameryce Południowej, to gryzonie zyskujące ostatnią dużą popularność w internecie. Powoduje to również, że coraz częściej stają się one zwierzakami domowymi. Małe futrzaki wyglądają sympatycznie i stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Osiągają wielkość średniego psa, a ich waga może dochodzić do 60 kg. Ich hodowla nie jest tak skomplikowana, jak w przypadku innych zwierząt egzotycznych, ponieważ ten leniwy roślinożerca nie ma dużych potrzeb, poza jednym wyjątkiem, którym jest fakt, że potrzebuje on naprawdę dużej przestrzeni.

Kapibara wymaga sporego wybiegu, który będzie miał minimum 50 metrów kwadratowych. Oprócz tego niezbędne jest zapewnienie jej stałego dostępu do basenu, więc jest to zwierzę, na które mogą sobie pozwolić jedyne osoby mające duży ogród. Dodatkowo z racji tego, skąd pochodzą kapibary, nie mogą one być zimą trzymane na zewnątrz, więc musimy im również zapewnić odpowiednie warunki w zamkniętym pomieszczeniu.

Kapibara nie jest jeszcze zbyt popularnym zwierzęciem domowym w Polsce, ale może się to zmienić na przestrzeni lat, ponieważ potrafi być ona bardzo towarzyska i przyjacielska. Co więcej, sprawdzi się także jako ciekawe zwierzęta domowe dla dzieci, dzięki swojemu spokojnemu charakterowi. Utrudnieniem jednak wydaje się być nie tylko potrzeba stworzenia dużego wybiegu dla zwierzęcia, ale również to, że kapibary są dość drogie i trudno dostępne. Istotne jest także to, że te zwierzaki warto trzymać w niewielkim haremie, na przykład jeden samiec i dwie samice, ponieważ inaczej będą czuły się samotne.

Małpka uistiti - mały, ale wymagający przyjaciel

Uistiti białoucha to niewielka małpka zamieszkująca lasy deszczowe Ameryki Południowej. Długość ciała uistiti nie przekracza 20 cm, a jej ogon osiąga rozmiar do 30 cm. Waży około 300-400 g. W warunkach hodowlanych może dożyć nawet 20 lat.

Są one chętnie wybierane jako zwierzęta domowe, ponieważ te małpki są świetnymi przyjaciółmi i szybko oswajają się z opiekunem. Jednak decydując się na takiego pupilka, musimy mieć świadomość, że te ssaki wymagają specyficznej opieki, dużej przestrzeni i odpowiednio dobranej diety. Co więcej, są to zwierzęta stadne, dlatego nie powinno się kupować tylko jednej małpki, ponieważ muszą mieć one zapewnionego towarzysza ze swojego gatunku.

Warto wziąć również pod uwagę fakt, że są to jedne z trudniejszych zwierząt do hodowli, m.in. ze względu na to, że w razie choroby pupila, ciężko będzie nam znaleźć weterynarza, który podejmie się leczenia małpki. Dodatkowo są to zwierzęta, które wymagają dużo naszej uwagi, w stopniu prawie równym jak ludzkie dzieci. Wobec tego ten wybór musi być przemyślany i podjęty, dopiero gdy zyskamy pewność, że jesteśmy w stanie zorganizować małpce odpowiednie warunki i poświęcić jej wystarczająco uwagi.

Achatina - olbrzymi ślimak w domu

Kolejnym nietypowym zwierzęciem domowym jest olbrzymi ślimak - achatina. To afrykański ślimak lądowy, który osiąga imponujące rozmiary, a jego masa może dochodzić nawet do pół kilograma! Są one dobrym wyborem, jeśli chodzi o pupila domowego, ponieważ achatiny nie są problematyczne w hodowli, a ich cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych.

Jednak utrudnieniem podczas chowu tego zwierzaka domowego, może być fakt, że ze względu na swoje rozmiary te ślimaki potrzebują dużego terrarium i częstego sprzątania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w zanieczyszczonym akwarium może zalęgać się pleśń.

Oczywiście nie są to zwierzęta domowe dla osób, które chcą zyskać małego przyjaciela do zabawy i przytulania. Jednak dla wielbicieli nietypowych gatunków, będzie to idealny wybór.   

Kot bengalski - uroczy i łagodny potomek dzikich kotów

Kot bengalski wbrew temu, co mogłaby sugerować jego nazwa, nie jest kuzynem tygrysa bengalskiego. Jest to rasa kota, która powstała w wyniku skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. W 1998 roku kota tej rasy sprzedano za 42 tysiące dolarów.

Jest on świetnym towarzyszem, ponieważ kot bengalski jest niezwykle przyjacielski i łagodny. Mimo to, decydując się na takiego nietypowego zwierzaka domowego, musimy wziąć pod uwagę, że czasami ten dziki kocur nie panuje nad swoim naturalnym odruchem i zaczyna mocno drapać meble, tapety i dywany. Jest to jedyna jego cecha, która utrudnia hodowlę, więc jest to pupil, który łatwo może podbić serca miłośników kotów.

Kinkażu - pupil idealny dla nocnych marków

Kinkażu to zwierzę nazywane również chwytaczem lub wikławcem. Zamieszkuje ono głównie lasy równikowe. Kinkażu żywi się głównie słodkimi owocami i jajkami.

Z natury jest to osobnik aktywny przede wszystkim nocą, co może sprawiać problemy podczas hodowli tego zwierzaka. Jednak kinkażu nadrabia tę wadę swoim uroczym charakterem, ponieważ jest pupilem, który wykazuje się dużą łagodnością i bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Mimo wszystko nie możemy tracić przy nim całkowicie czujności, ponieważ, gdy wyczuje on niebezpieczeństwo, zdarzyć się może, że wtedy ugryzie swojego właściciela.

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta domowe