Największy gryzoń świata waży prawie...100 kg!
Gryzonie od innych zwierząt należących do ssaków odróżnia to, że ich siekacze, zarówno górne, jak i dolne, rosną przez cały czas. Zazwyczaj kojarzą się nam one z niewielkim stworzeniami, takimi jak świnka morska czy chomik, jednak największy gryzoń waży prawie 100 kg! Sprawdź, co to za zwierzę i co decyduje o jego wyjątkowości.
Największy gryzoń na świecie występuje tylko w rejonach Ameryki Południowej, a najbardziej okazały osobnik ważył prawie 100 kg. W dodatku nie tylko jest największym gryzoniem, ale i od miesięcy podbija globalne social media, dzięki swojemu urokowi. Co to za niezwykłe zwierzę?
Kapibara była już wspominana w 1766 roku przez Linneusza. Jednak naukowiec pomylił się w opisie tego zwierzęcia, zaliczając je do parzystokopytnych oraz umieszczając w rodzinie świniowatych. Jest to spora pomyłka, ponieważ kapibara jest gryzoniem i to w dodatku największym z obecnie żyjących na świecie. Zazwyczaj waga tego zwierzęcia przeciętnie dochodzi do około 65 kilogramów. Jednak największa samica ważyła aż 91 kg. Natomiast największy samiec ważył 73,5 kg.
Kapibary w naturze występują w Ameryce Południowej, a dokładniej w jej północnej oraz środkowej części. Zwierzęta te prowadzą wodno-lądowy tryb życia, dlatego najczęściej można spotkać je na płyciznach. Ich futro dostosowane jest do przebywania w wodzie, ponieważ niezwykle szybko wysycha, a nosy, uszy oraz oczy ma umieszczone wysoko na głowie, co sprawia, że podczas pływania może obserwować otoczenie, aby wyczuć zbliżające się niebezpieczeństwo.
Nie na całym na świecie legalne jest posiadanie kapibary w domu. Jednak w Polsce, jak najbardziej można ją hodować. Mimo wszystko może być to nieco problematyczne, ponieważ kosztuje ona nawet do 6 tysięcy złotych, a jej utrzymanie jest równie drogie. Związane jest to z tym, że potrzebuje ona dużego obszaru, prawie 50m2 wraz ze stałym dostępem do zbiornika wodnego o minimum 3 m głębokości.
Oprócz tego musimy zadbać o odpowiednie żywienie. Kapibary mają niezwykle wrażliwe żołądki, a odpowiednie jedzenie dla nich jest ciężkie do zdobycia i drogie. Gryzoń jest inteligentny i towarzyski, jednak ma specyficzne cechy. Na początku będzie nerwowy i nieśmiały. Jednak regularne pielęgnowanie go zmniejsza dystans między opiekunem a zwierzęciem. Dbanie o zwierzaka związane jest także z systematycznym nawilżaniem ciągle suchej skóry kapibary.
Kapibara jest zwierzęciem, które wzbudza zainteresowanie i od kilku miesięcy podbija social media. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to naprawdę niezwykły gryzoń. Oto kilka ciekawostek o kapibarze:
- Porozumiewa się piszcząc, warcząc, chrząkając, a nawet szczekając.
- Kiedy się rozpędzi, może rozwinąć prędkość do 35 kilometrów na godzinę.
- Kapibary należą do koprofagów, co oznacza, że zdarza im się jadać własne odchody. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ to właśnie w nich mogą znaleźć brakujące im składniki odżywcze.
- Ze względu na to, że ich futerko jest rzadkie, gryzonie są bardzo podatne na oparzenia słoneczne.
- Kapibary doskonale pływają i nurkują, zanurzając się pod wodą nawet na pięć minut. Zdarza im się również zasypiać w wodzie z noskiem wystającym nad taflą.
Zobacz też:
Najtrudniejsza zagadka w internecie? Mało kto podaje prawidłowy wynik
Zadanie z podręcznika do matematyki z lat 70. Uda ci się je rozwiązać?
Takie zadania rozwiązywali polscy uczniowie 100 lat temu. Podasz dobry wynik?