Reklama
Reklama

Najbardziej zabójczy dzień w dziejach ludzkości. Zginęło 830 tys. osób

Trzęsienia ziemi potrafią pochłonąć wiele ofiar. Jedno z największych i najtragiczniejszych miało miejsce w 1556 r., a dokładnie 23 stycznia tamtego roku. Bezpośrednio pochłonęło setki tysięcy żyć. Przyniosło zgubne skutki dla gospodarki, co przełożyło się w kolejnych miesiącach i latach na jeszcze większe straty w ludziach. Z tego powodu wielu naukowców określa go "najbardziej zabójczym dniem w dziejach ludzkości".

Najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi i jednocześnie potężna masowa katastrofa w historii ludzkości miała miejsce w 1556 roku w środkowo-chińskiej prowincji Shaanxi. Oszacowano, że wskutek osuwisk, zawaleń domów i potężnego głodu zmarło aż 830 000 osób.

Katalizatorem trzęsienia ziemi była charakterystyka gleby na terenie prowincji Shaanxi. Less pokrywający znaczną część środkowych Chin to drobnoziarnista, erodowana ziemia z pustyni Gobi, która jest osadzana przez wiatr na wielkim lessowym płaskowyżu w centralnej części Państwa Środka. Ta wiedza pozwala stwierdzić, że katastrofę wywołało trzęsienie ziemi. Jednak za tak potężne straty odpowiadała specyfika gruntu.

Żywioł odebrał setki tysięcy żyć w Chinach

Trzęsienie, które wywołało katastrofę rankiem 23 stycznia 1556 roku, zrównało z ziemią obszar o szerokości niemal 837,2 kilometrów. Żywioł wyrządził ogromne szkody w 97 hrabstwach w prowincjach:

  • Shaanxi,
  • Shanxi,
  • Henan,
  • Hebei,
  • Hubei,
  • Shandong,
  • Gansu,
  • Jiangsu,
  • Anhui.

Brutalny żywioł, w niektórych hrabstwach, odebrał życie 60% lokalnej ludności. Sejsmolodzy szacują, że trzęsienie ziemi w 1556 roku mogło osiągnąć magnitudę 8 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w pobliżu góry Hua w hrabstwie Hua w Shaanxi.

Czy trzęsienie ziemi to jedyny powód potężnych strat?

Przyczyną tak dużej ilości strat w populacji nie było wyłącznie trzęsienie ziemi. Większość ludzi w XVI wieku w tym regionie Chin mieszkało w Yaodongach. Były to domy drążone w miękkim lessie, który chronił od gorąca w lecie i od chłodu w zimie. Jamy stanowiły też zabezpieczenie przed unoszącym się pyłem, charakterystycznym dla uwarunkowania terenu.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8 stopni w skali Richtera w krótkiej chwili obróciło wydrążone domy w pył, często żywcem grzebiąc mieszkańców. Znaczenie miały też osuwiska, które długo spływały po stromych zboczach pokrytych lessem, doprowadzając do zniszczeń nawet na płaskim obszarze.

Republika Ludowa Chin nie wyciąga wniosków. Kolejne trzęsienia ziemi znów odbierają życie

Ludzka natura ma to do siebie, że jeśli pewne zagrożenia nie pojawiają się regularnie, w krótkich odstępach czasu, to są bagatelizowane. Wojny, epidemie, czy katastrofy naturalne traktuje się jako mrzonki i o niebezpieczeństwie, które się z nimi wiąże, rządy krajów przypominają sobie dopiero w momencie, kiedy są postawione przed faktem dokonanym.

Po wielkim trzęsieniu w 1556 roku Chiny zostały nawiedzone jeszcze kilka razy przez katastrofy naturalne. W 1920 r. w regionie Ningxia w płn. prowincji Shaanxi doszło do trzęsienia i osunięć lessu, które zabiły około 200 000 osób. 

Kolejny przypadek mocnego trzęsienia ziemi i potężnej liczby ofiar miał miejsce w 2008 roku. Jego magnitudę określono jako 7,9 stopni w skali Richtera. Tragedia wydarzyła się w prowincji Syczuan 12 maja, znów wywołując osunięcia. Zabiła około 87 587 osób.

Zobacz też:

W tym roku zmiana czasu na letni będzie inna niż wszystkie. Chodzi o termin

​Zmiany w sygnalizacji świetlnej. Kiedy na skrzyżowaniach zobaczymy czwarte światło?

Już dziś Pełnia Wilczego Księżyca. Jak wpłynie na nasze samopoczucie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia