Reklama
Reklama

Kiedy można włączyć światła przeciwmgielne? Kodeks drogowy rozwiewa wątpliwości

Światła przeciwmgielne to element ułatwiający poruszanie się samochodem w warunkach ograniczonej mgłą widoczności. Niektóre osoby mogą się zastanawiać nad tym, kiedy można je włączać. Okazuje się, że wątpliwości rozwiewają przepisy zawarte w Prawie o ruchu drogowym.

Kiedy można używać świateł przeciwmgielnych? Przepisy są jasne

Światła przeciwmgielne w znaczący sposób mogą wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze. Nie tylko poprawiają widoczność, ale również sprawiają, że jest się lepiej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Światła przeciwmgielne przednie nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Inaczej sprawa wygląda z tylnymi – zgodnie z przepisami, one muszą być obecne w aucie. Co istotne, świateł przeciwmgielnych nie można używać w dowolnym momencie. Stanowią one źródło ostrego światła, które w niektórych sytuacjach może oślepiać innych kierowców, a tym samym stanowić zagrożenie. Wobec tego, kiedy można używać świateł przeciwmgielnych? 

Czytaj również: Ukryta funkcja kas w supermarkecie. Wiedziałeś o niej?

Wątpliwości rozwiewa art. 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według przepisów, światła przeciwmgielne można włączać podczas zmniejszonej przejrzystości powietrza i idącej za tym pogorszonej widoczności. Warto wspomnieć, że tylnych świateł przeciwmgielnych można używać tylko w przypadku ograniczenia widoczności poniżej 50 m. W razie poprawy widoczności, kierowca musi wyłączyć rzeczone światła tylne. Co więcej, w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania lub omijania, powinno się dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.  

Za niedostosowanie się do przepisów i nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych przewidziana jest kara. Wynosi ona 100-200 zł i 2 punkty karne.

Zobacz też:

"Leśny Zorro" grasuje w polskich lasach. Lasy Państwowe pokazały zdjęcie

Deszcz meteorów w listopadzie. Kiedy patrzeć w niebo?

Rasy psów idealne dla alergików. Możesz trzymać je w domu pomimo uczulenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki