Jesienią wchodzą do domów i budzą postrach. Mało kto wie, że są pożyteczne
Pająki budzą u wielu osób przerażenie lub odrazę. Na szczęście coraz więcej mówi się o tym, jak bardzo są pożyteczne. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat i docenić to, co mogą pozytywnego zrobić w naszym domu.
Wraz ze zbliżającą się jesienią pająki zaczynają poszukiwania schronienia. Dlatego wybierają ciepłe domy, mieszkania, czy spiżarnie lub piwnice. Pomimo negatywnej opinii na ich temat, nie powinno się ich zabijać. Pełnią ważną funkcję.
W naszych domach najczęściej pojawiają się gatunki pająka takie jak korsarz, czy nasosznik trzęś. Natomiast elewacje i okna to ulubione lokalizacje pająków krzyżaków. Czasami nasze cztery kąty "odwiedzają" skakuny. Nie warto się ich pozbywać.
Pająki w domu mogą sprawić, że codzienne funkcjonowanie będzie bardziej komfortowe. Głównym źródłem pożywienia pajęczaków są natrętne owady. Pająki zajadają się insektami takimi jak m.in. muchy, muszki owocówki, czy komary lub mole ubraniowe.
O szkodach, jakie wyrządzają mole ubraniowe, czy uciążliwości much owocówek lub komarów nie trzeba nikomu opowiadać. Bzyczenie może utrudnić nawet sen, a muchy przenoszą wiele zarazków, np. siadając na pożywieniu, gdzie wcześniej żerowały na zwierzęcych odchodach. Pająki są sposobem na to, żeby pozbyć się tych niechcianych gości z domu.
Czytaj również: Tatrzański Park Narodowy udostępnia niezwykły film. To bardzo rzadkie zwierzęta, nazywane "duchami lasu"
Żeby odstraszyć pająki od swojego domu, można zastosować naturalne środki takie jak na przykład roztwory z mięty i cytryny. Nadadzą się do tego także roztwory. Należy je zmieszać z wodą i spryskać powierzchnie, przez które prawdopodobnie przedostają się pajączki, na przykład parapety, czy framugi od drzwi.
Długotrwałym rozwiązaniem jest pozostawienie na parapetach mięty w doniczkach, a także owoców kasztanowca, czy żołędzie. Pająki będą niechętne do wchodzenia w przestrzeń, w której są takie rośliny lub owoce.
Zobacz też:
Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?
Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?
Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi