Reklama
Reklama

Tatrzański Park Narodowy udostępnia niezwykły film. To bardzo rzadkie zwierzęta, nazywane „duchami lasu”

W polskich lasach nie brakuje ciekawych zwierząt. Dziki, jelenie, kuny, lisy, nietoperze, czy niedźwiedzie to prawdziwe symbole rodzimej natury. Są też inne gatunki, których wypatrzenie w leśnej gęstwinie jest nieraz niemożliwe.

Na wiele gatunków zwierząt można się natknąć, nawet w normalny sposób przechadzając się po lesie. Najczęściej są to sarny, lisy, zające, czy dziki. W polskich kniejach kryją się również drapieżniki, które są daleką rodziną afrykańskich lwów, czy azjatyckich tygrysów.

Nietypowego "odkrycia" dokonano w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jedna z fotopułapek zarejestrowała rodzinę niezwykłych zwierząt, które ze względu na swój spryt, zwinność, a także charakterystyczne umaszczenie są niezwykle rzadko zauważane.

Jakie rzadkie zwierzęta zarejestrowała kamera w lesie?

Na oficjalnym kanale Facebook Tatrzańskiego Parku Narodowego udostępniono kilka dni temu wyjątkowe nagranie. Przedstawiało ono 3-letniego drapieżnika, urodzonego na łonie natury, który z młodymi przechadzał się wśród drzew.

Obiektyw fotopułapki Tatrzańskiego Parku Narodowego zarejestrował 3-letnią rysicę wraz z młodymi. Zwierzęta są przedstawicielami gatunku rysia euroazjatyckiego i przywędrowały na teren Polski ze słowackiego obszaru parku. Oprócz dorosłej samicy kamera zarejestrowała również 3 kocięta.]

Dlaczego „duchy lasu” są tak rzadko widywane?

Rysie zaliczają się do gatunków, którym grozi wyginięcie. Dzieje się tak ze względu na to, że potrzebują rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych. Ze względu na to, można się na nie natknąć niemal wyłącznie na wydzielonych terenach rezerwatów lub parków narodowych.

Rysie są aktywne przeważnie nocą. Dlatego zarejestrowanie ich przez kamerę w środku dnia (o godz. 16.31), kiedy są znakomicie widoczne, dodatkowo wpływa na wyjątkowość wydarzenia. Z powodu trybu życia, szczególnie ważne jest to, aby ludzie nie niepokoili zwierząt, decydując się na nocne wyprawy na teren Parków Narodowych.

Gdzie w Polsce występują „duchy lasu”?

Rysie euroazjatyckie są dzielone w Polsce na dwie populacje. Pierwsza to nizinna, a druga to karpacka. Masa dorosłych osobników wynosi od 15 do 35 kilogramów. Występują wyłącznie w przestronnych obszarach kompleksów lasów liściastych, mieszanych, a także iglastych.

W Polsce liczba rysi wynosi około 150 osobników. Osobniki z populacji karpackiej o wyraźnym, plamistym wzorze z plamistymi cętkami i żółto-rudymi pasami zasiedlają obszary w górach i na pogórzu. Natomiast bałtycka odmiana zamieszkuje wschodnią część kraju i ma niemal jednolite umaszczenie z nielicznymi cętkami na nogach i po bokach.

Zobacz też:

Wszyscy znamy zagadki z zapałkami, mało kto potrafi je rozwiązać. Spróbujesz?

Masz 10 sekund na rozwiązanie tego równania. Dasz radę?

Tego zadania z matematyki "nie da się rozwiązać"? Internauci są wściekli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta